Koruna dnes stagnovala vůči euru a k dolaru mírně oslabila

foto Peníze, euro, česká koruna, americký dolar, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna v závěru obchodního týdne stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala na 25,49 Kč/EUR a na 23,12 Kč/USD. Vůči euru tak zůstala na hodnotě ze čtvrtečního podvečera a k dolaru o čtyři haléře oslabila. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes odevzdala část svých čtvrtečních zisků. Index PX klesl o 0,26 procenta na 1078,27 bodu. Nedařilo se především akciím Stocku a VIG.

Podle analytiků se koruna drží dál u hladiny 25,50 Kč/EUR. "Více než samotné statistice z trhu práce to připisujeme dozvukům čtvrtečního jednání bankovní rady ČNB. Ke konci obchodování se tak koruna pohybuje na úrovni 25,49 CZK/EUR. Naopak zbytek regionu v průběhu dneška oslaboval," uvedl František Táborský z Komerční banky.

Centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na dvou procentech. Koruna na zprávu zareagovala nejprve oslabením až nad 25,55 Kč/EUR, později ale začala opět posilovat.

Ze statistik dnes byla mimo jiné zveřejněna říjnová míra nezaměstnanosti, podle úřadu práce opět poklesla o desetinu na 2,6 procenta.

Pražská burza dnes ztratila část svých čtvrtečních zisků. Index PX klesl o 0,26 procenta na 1078,27 bodu. Nedařilo se především akciím likérky Stock a pojišťovny VIG. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Ze 12 hlavních titulů, které ovlivňují hodnotu indexu PX, jich dnes osm uzavřelo obchodování se ztrátou a jeden stagnoval. "Pokles to byl mírný, rozhodně se nejednalo o výrazné výprodeje, ale po rychlém téměř devítiprocentním růstu z předchozích týdnů je na místě jistá obezřetnost," uvedl makléř Fio banky David Brzek.

Nejvýraznější pokles, o 1,66 procenta na 59,40 koruny, dnes postihl akcie likérky Stock. Nedařilo se ani cenným papírům VIG, které zlevnily o 0,8 procenta na 623 Kč.

Se ztrátou zakončily dnešní seanci také všechny tři bankovní tituly. Akcie Komerční banky ztratily část čtvrtečních zisků a jejich kurz oslabil o 0,76 procenta. Akcie bankovní skupiny Erste zlevnily o 0,6 procenta a emise Monety oslabila o čtvrt procenta.

Naopak k ziskovým titulům se zařadil zejména ČEZ. Akcie energetické společnosti zpevnily o 0,58 procenta na závěrečných 522,50 koruny. "Firma bude v úterý zveřejňovat své výsledky," připomněl Brzek.

V plusu uzavřely obchodování také akcie telekomunikační firmy O2 Czech republic, které posílily o 0,46 procenta, a cenné papíry textilky PFNonwovens s růstem o 0,28 procenta.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,49 25,49
Kč/USD 23,08 23,12

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 1,8 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, když index PX vzrostl o 1,6 procenta na 1078,3 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se nejlépe vedlo akciím bankovní skupiny Erste, naopak nejvíce oslabily akcie společnosti Tatry Mountain Resorts. Předcházející týden české akcie nepatrně stouply.

"Akciové trhy na začátku listopadu pokračovaly většinu týdne v nevýrazném obchodování. Ve čtvrtek sentiment pozitivně podpořily nové spekulace o pokroku v jednání mezi USA a Čínou. Americké akciové indexy si připsaly růst kolem jednoho procenta, když se ve čtvrtek dostaly na nová maxima. Evropské akciové indexy zaznamenaly růsty kolem dvou procent," popsal vývoj na trzích analytik J&T Banky Petr Sklenář.

V týdnu nejvíce rostly akcie Erste bank, které přidaly 4,1 procenta na 855 Kč. Akcie těžily z dobrého sentimentu v sektoru, index evropských bank přidal v uplynulém týdnu přes pět procent. Naopak největší pokles týdne předvedly akcie TMR s poklesem o 4,2 procenta na 905 Kč, když druhý týden pokračoval pokles po uplynutí rozhodného dne pro akcionářské benefity.

Finanční trhy se příští týden obejdou bez zasedání centrálních bank, a tak budou podle nás investoři především sledovat jednání mezi USA a Čínou o obchodu. V Evropě bude pokračovat výsledková sezona. "Celkově máme po růstu indexů v uplynulých dnech na příští týden neutrální výhled," uzavřel analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 16. července 2020

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď