Komora: Bezhlavá instalace OZE může narušit statiku budov i zvýšit hlučnost

foto solární, sluneční panel, panely, střecha, montáž - ilustrační foto

Praha - Bezhlavé osazování jakýchkoliv střech velkými solárními panely může ohrozit statiku budov, předimenzované výkony tepelných čerpadel pak mohou navýšit hlučnost nad povolené limity. Na přibývající problémy, které doprovází aktuální prudký zájem o obnovitelé zdroje energie, dnes upozornila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Doporučila před instalací odborné posouzení. Zájem o obnovitelné zdroje energie v Česku prudce roste, počet instalací fotovoltaických elektráren loni vzrostl téměř čtyřnásobně, výrazně stouply i instalace tepelných čerpadel.

"Samozřejmě vítáme směr, jakým se naše společnost na cestě k větší energetické soběstačnosti vydává. Dlouhodobě však upozorňujeme na to, že energetická zařízení vyžadují odbornou přípravu i péči. Jedině tak jejich zapojení povede ke spokojenosti stavebníka i jeho okolí,“ poznamenal, předseda ČKAIT Robert Špalek.

Zájemci by podle komory měli ještě před samotným pořízením fotovoltaické sestavy zkontrolovat vedle požárně-bezpečnostních opatření právě statiku stavby. "Zdaleka ne každá střecha totiž snese zatížení solárními panely. A nejde pouze o jejich samotnou váhu," upozornila komora.

Posouzení stavu střešní konstrukce statikem podle komory často odhalí řadu možných rizik nebo slabin, protože velká část staveb vznikala v době, kdy se s podobným zatížením, jako je u fotovoltaických zařízení, nepočítalo. "Na základě desítek případů, které jsme dosud posuzovali, vycházejí u dokončených či starších budov lépe střechy sklonité s krovy. Jinak je tomu ale u plochých střech budov a lehkých střešních plášťů hal. Dříve prováděné střechy byly totiž navrhovány ekonomicky pouze na účinky zatížení tíhou sněhu a tlaku nebo sání větru. Nemají tudíž většinou rezervu na další zatížení,“ popsal předseda oblastní kanceláře ČKAIT v Plzni a statik Luděk Vejvara.

Ke kvalifikovanému přístupu komora vybízí i při instalaci tepelných čerpadel. Varuje přitom zejména na často předimenzované výkony zařízení, které nemusí přinášet požadovanou úsporu, ale naopak mohou zvyšovat hlučnost. Komora v této souvislosti upozornila, že při instalaci je nutné dodržet i hygienické limity hluku. Podle státní metodické pomůcky by zařízení mělo být umístěno tak, aby jeho hladina hluku a vibrací nepřesahovala povolenou hodnotu 35 decibelů v noci a 40 decibelů ve dne v chráněném prostoru.

"Na projektanty, techniky a především prodejce i montážní firmy apelujeme, aby toto hledisko brali v potaz. Uvolnění podmínek pro instalaci obnovitelných zdrojů energie neznamená rezignaci na požárně-bezpečnostní a další odborná hlediska, ani na veřejný zájem a dobré sousedské vztahy," dodal Špalek.

V České republice bylo loni zprovozněno 33.760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawatt (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Na dvojnásobek stoupl i počet instalovaných tepelných čerpadel, loni si jich Češi pořídili kolem 60.000.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď