Kommersant: Rusko před normandským summitem vrátí Ukrajině lodě

foto Tři ukrajinské lodě, které Rusko zadrželo v Kerčském průlivu.

Moskva - Rusko je připraveno vrátit Ukrajině tři lodě zadržené loni při incidentu v Kerčském průlivu. Stát by se tak mělo ještě před plánovaným summitem takzvané normandské čtyřky, který se 9. prosince bude v Paříži zabývat řešením krize na východě Ukrajiny. Napsal to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na dva nezávislé informované zdroje.

Rusko ukrajinská plavidla zastavilo v Kerčském průlivu loni 25. listopadu a zatklo přitom všech 24 členů jejich posádek kvůli údajně nezákonnému překročení ruských hranic. Podle Kyjeva šlo ale o akt ozbrojené agrese proti lodím ukrajinského vojenského námořnictva.

Letos v září Moskva námořníky vrátila Ukrajině v rámci výměny vězněných osob. Obě země si při tom vzájemně propustily 35 lidí.

Kommersant dnes napsal, že Kyjev dostane zpět dvě menší obrněné lodě a remorkér. Dva informované zdroje listu potvrdily, že již bylo přijato rozhodnutí plavidla vrátit. Zástupci ministerstev obrany a zahraničí Ruska a Ukrajiny podle nich nyní dokončují jednání ohledně termínu a místa předání.

Je už zřejmé, že lodě nebudou vydány v přístavu, nýbrž na moři. Ruské remorkéry je mají odtáhnout na zatím neurčené místo, kde je převezmou ukrajinské remorkéry. V Rusku ale zůstanou zbraně ukrajinských námořníků, vysílačky a lodní dokumenty, jež mají posloužit jako věcné důkazy v trestním řízení zahájeném v souvislosti s incidentem.

Vše by se mělo odehrát do prosincové schůzky prezidentů Francie, Ruska a Ukrajiny Emmanuela Macrona, Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského a německé kancléřky Angely Merkelové v Paříži. Konání tohoto summitu, věnovaného řešení vleklého konfliktu na východě Ukrajiny, oznámil v pátek Macron.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď