Klavírista Vondráček změnil své rozhodnutí a zahraje v Praze

foto Ilustrační foto - Český klavírista žijící v USA Lukáš Vondráček vystoupil 17. května v Praze na tiskové konferenci v rámci hudebního festivalu Pražské jaro.

Praha - Klavírista Lukáš Vondráček změnil své loňské rozhodnutí o zrušení lednových koncertů v Praze. Jejich odvoláním protestoval proti poměrům, které údajně panují v českém hudebním prostředí. Talentovaný hudebník, který jako první Čech v roce 2016 vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu, vstoupí 15. a 16. ledna v Obecním domě na koncertu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Na programu budou mimo jiné díla Fryderyka Chopina. ČTK o tom dnes informoval dramaturg FOK Martin Rudovský.

"Rozhodl jsem se, že hrát budu. Kvůli Chopinovi. Je to štěstí strávit pár hodin nebo minut na pódiu s takovým géniem; nikdy nevím, kdy to může být naposled... A kvůli těm pár lidem, kteří mě snad chápou a tu hudbu rádi poslouchají," uvedl v tiskovém prohlášení Vondráček.

Za poslední kapku vedoucí k jeho rozhodnutí nehrát v Praze označil Vondráček loni v prosinci recenzi hudební publicistky Dity Hradecké na jeho koncert v pražském Rudolfinu. Vítěz několika mezinárodních soutěží v otevřeném dopise označil české hudební prostředí za "neuctivé a v mnoha ohledech zcela do sebe zahleděné a neprofesionální". Uvedl mimo jiné, že v šatně Rudolfina měl před jedním svým recitálem zakázáno se rozehrát, aby nerušil koncert souběžně konaný v přilehlé síni. K úrovni české a zejména pražské hudební žurnalistiky podotkl, že považuje za "nevkusné a neprofesionální," aby recenze publikovali lidé, kteří jsou studenty, v lepším případě absolventy regionálních konzervatoří.

Na sociálních sítích Vondráčkův dopis vyvolal protichůdné reakce. Někteří přispěvatelé s Vondráčkem souhlasili a připojili se ke kritice hudební žurnalistiky. Jiní považovali jeho odmítnutí koncertovat v Praze za "trucovité" gesto. "Pane Vondráčku, souhlasím s vámi. Velmi! Bylo by to na delší psaní, smutné a naštvané. Ale nerozumím tomu, že trestáte hudební Prahu, hlavně zdejší vděčné a poučené posluchače," napsal divadelní kritik a historik Josef Herman.

Vondráček se narodil 21. října 1986 a je považován za zcela mimořádný talent, na klavír začal hrát již ve dvou letech. První deska mu vyšla v jedenácti letech, již rok před tím ale absolvoval turné po USA. Ve třinácti letech díky rektorské výjimce začal studovat hudební obor na pedagogické fakultě Ostravské univerzity. O dva roky později debutoval s Českou filharmonií na koncertě v Rudolfinu pod vedením ruského dirigenta a klavírního virtuosa Vladimira Ashkenazyho. Studoval také na vídeňské konzervatoři a na akademii v Katovicích.

Jeho vítězství v soutěži královny Alžběty odborníci srovnávali se ziskem zlaté olympijské medaile. Vondráček se zařadil po bok slavným vítězům, jako byli Emil Gilels, Leon Fleischer, Vladimír Ashkenazy, Malcom Frager, Denis Kožuchin nebo Boris Giltburg.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď