5. kolo: Slavia porazila Slovácko, Olomouc vyhrála ve Zlíně

foto Utkání 5. kola první fotbalové ligy: Slavia Praha - 1. FC Slovácko, 26. září 2020 v Praze. Ondřej Kúdela ze Slavie proměňuje penaltu.

Praha - Fotbalisté Slavie v pátém kole první ligy doma i v kombinované sestavě porazili Slovácko 3:0 a nejméně do neděle poskočili do čela tabulky o bod před druhou Spartu. Obhájci titulu se vítězně naladili na středeční odvetu závěrečného čtvrtého předkola Ligy mistrů na hřišti Midtjyllandu. Po zpřísnění koronavirových opatření se dnešní čtyři zápasy nejvyšší soutěže jako první odehrály v novém režimu s maximálně 2000 sedícími diváky.

Slávisté nastoupili od začátku jen s dvěma hráči ze základní sestavy z úterního úvodního utkání proti Midtjyllandu (0:0). V brance nechyběl Kolář a v obraně Zima, jinak trenér Trpišovský téměř všechny opory šetřil na odvetu v Dánsku.

První dva góly Pražanů vstřelil v úvodní půlhodině obránce Ondřej Kúdela, který už ve druhé minutě proměnil penaltu. V nastaveném čase uzavřel skóre střídající Lukáš Provod. Slovácko, které několikrát trefilo brankovou konstrukci, poprvé v ligovém ročníku prohrálo.

Teplice zdolaly Ostravu 2:1, bodovaly po předchozích třech porážkách a doma Baník porazily po pěti letech. Severočechy poslal v 58. minutě do vedení Patrik Žitný, po dvou minutách srovnal Dyjan Carlos De Azevedo, ale čtvrt hodiny před koncem si dal vlastní gól hostující Martin Fillo. Slezané nezvítězili v 11 z posledních 12 ligových duelů a v neúplné tabulce klesli za soupeře na 11. místo.

Olomouc vyhrála ve Zlíně 1:0 a bodově dotáhla Spartu. Hanáci zvítězili potřetí po sobě a celkově počtvrté v ligové sezoně. Zápas rozhodl ve 47. minutě Ondřej Zmrzlý svou premiérovou brankou v nejvyšší soutěži. "Ševci" prohráli třetí soutěžní duel v řadě.

Karviná remizovala bez branek s Mladou Boleslaví. Slezané doma v první lize nad středočeským soupeřem nezvítězili ani na pátý pokus. Boleslav po minulé úvodní výhře v sezoně podruhé za sebou bodovala.

V neděli se dosud stoprocentní Sparta představí v Příbrami, která úspěšně prošla povinnými předzápasovými testy na koronavirus. Minulý duel na Slovácku byl odložen kvůli 13 případům covidu-19 ve středočeském týmu. Ten má dál několik nemocných hráčů v izolaci a proti letenskému favoritovi nastoupí i s fotbalisty B-týmu.

Plzeň se doma utká s Brnem, druhý účastník čtvrtého předkola Evropské ligy Liberec hraje s dalším nováčkem Pardubicemi v pražském Ďolíčku a Jablonec přivítá Opavu. Páteční předehrávka České Budějovice - Bohemians 1905 se neuskutečnila kvůli výskytu koronaviru v jihočeském mužstvu. Jde o druhé odložené utkání v tomto ligovém ročníku.

Statistika sobotních zápasů 5. ligového kola:

--------

Fastav Zlín - Sigma Olomouc 0:1 (0:0)

Branka: 47. Zmrzlý. Rozhodčí: Adámková - Caletka, Flimmel - Berka (video). ŽK: Conde, Poznar - Jemelka, Nešpor, Greššák. Diváci: 1 802 (limit 2000 diváků na stadionu).

FK Teplice - Baník Ostrava 2:1 (0:0)

Branky: 58. Žitný, 75. vlastní Fillo - 60. De Avezedo. Rozhodčí: Julínek - Podaný, Dohnálek - Rejžek (video). ŽK: Mareček, Žitný, Vukadinovič, Grigar, Ljevakovič - Pokorný, Svozil. Diváci: 1311 (limit 2000 diváků na stadionu).

MFK Karviná - FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Denev - Mojžíš, Bureš. ŽK: Mazáň, Budínský (oba Boleslav). Diváci: 1950 (limit 2000 diváků na stadionu).

Slavia Praha - 1. FC Slovácko 3:0 (2:0)

Branky: 2. z pen. a 29. Kúdela, 90.+2 Provod. Rozhodčí: Franěk - Vitner, Ratajová - Ardeleanu (video). ŽK: Kúdela, Houštecký (asistent trenéra) - Hofmann, Navrátil, Kalabiška, Reinberk. Diváci: 2000 (limit 2000 diváků na stadionu).