Vaires-sur-Marne (Francie) - Kajakář Jiří Prskavec se stal posedmé mistrem Evropy ve vodním slalomu. Na olympijské trati u Paříže vyhrál o 1,21 sekundy před domácím Titouanem Castryckem a celkově získal desátou evropskou medaili; ve sbírce má ještě tři bronzy. Stříbro na kajaku přidala do sbírky české výpravy Gabriela Satková, která dosud slavila úspěchy především na kánoi. Oba čeští medailisté budou ještě dnes odpoledne závodit v semifinále a případně finále kategorie C1.
Olympijský vítěz z Tokia Prskavec nechal ve Vaires-sur-Marne zapomenout na zklamání z osmého místa na loňských pařížských hrách. Ve finále předvedl excelentní čistou jízdu a čekal, jak si povedou jeho soupeři.
"Měl jsem z toho radost. Jelo se mi dobře a tak nějak to vycházelo, nebál jsem se riskovat. Když jsem dojel do cíle, tak jsem byl strašně spokojený a věděl jsem, že pravděpodobně to bude medaile. A že jenom Titouan je tady tak strašně rychlý, že to bude muset trochu zkazit, aby mi nechal to zlato," řekl Prskavec v nahrávce pro média. Nakonec ho ani suverénní vítěz semifinále Castryck nepředstihl a skončil druhý. Bronz získal Slovinec Martin Srabotnik.
Na evropský trůn se Prskavec vrátil po dvou letech, naposledy ovládl v roce 2023 šampionát v rámci Evropských her v Krakově. "Myslím, že mám na Evropě trochu štěstí. Tohle je pro mě výjimečné, je to pro mě první medaile ve Francii. Znamená to hodně a jsem moc šťastný," řekl v televizním rozhovoru. První evropský titul Prskavec, který v neděli oslaví 32. narozeniny, získal už v roce 2013.
Třiadvacetiletá Satková na kajaku na evropském šampionátu debutovala. Do reprezentace se dostala už loni, ale na ME tuto kategorii vynechala, aby se soustředila na boj o účast na OH na kánoi.
Do finále Satková postoupila až jako jedenáctá, ale v boji o medaile byla navzdory dvěma trestným sekundám za dotek 17. branky o více než pět sekund rychlejší než v semifinále. Vsadila na odvážnější pojetí než v předchozích kolech. "Ve finále už to bylo jet buď, anebo. Risknout to a zkusit jet fakt rychle, protože když jsem viděla ty holky, tak jsem věděla, že určitě budou riskovat. A tak jsem do toho šla a vyplatilo se to," pochvalovala si Satková
Nakonec ji porazila jen Němka Ricarda Funková, jež třetí evropský titul získala s více než třísekundovým náskokem. Satková ve Francii přidala stříbro ke zlatu z hlídek. Bronz v závodě kajakářek získala Slovenka Zuzana Paňková.
Na loňské stříbro na kánoi pak Gabriela Satková ve finále nenavázala. Na 16. brance nedostala mezi tyče celou hlavu a obdržela padesátisekundovou penalizaci. Pak měla ještě dotek na poslední brance a skončila jedenáctá. Bez "padesátky" by jí patřila druhá příčka. "Na té brance se dneska dost chybovalo. Ona se nezdá, ale je dost záludná. Někdy to klouzne krásně a někdy vůbec. Holt teď to vůbec neklouzlo, musela jsem tam strčit hlavu a stálo mě to medaili," litovala.
O nejlepší český výsledek na kánoi se postarala Martina Satková, která obsadila sedmou příčku. Je to její individuální maximum na ME. Evropskou šampionkou se stala Monica Doriaová z Andorry. Na dalších medailových příčkách se seřadily Francouzky Laurene Roisinová a Doriane Delassusová.
Finále kanoistů bylo bez české účasti. Čerstvému šampionovi na kajaku Prskavcovi unikla finálová dvanáctka o tři setiny sekundy. Jako nejlepší z Čechů obsadil v semifinále 13. místo.
Evropským šampionem se poprvé stal Španěl Miquel Trave. Pro zlato si dlouho jel olympijský šampion Nicolas Gestin z Francie, ale pak vrazil do poslední branky a dvousekundová penalizace ho poslala o 1,54 sekundy na druhé místo. Bronz získal obhájce titulu Žiga Lin Hočevar ze Slovinska.
Gabriela Satková pojede finále ME i na kánoi, postoupila i její sestra Martina
Gabriela Satková po stříbru na kajaku postoupila na mistrovství Evropy ve vodním slalomu do finále i na kánoi, kde obhajuje druhé místo. V semifinále obsadila šestou pozici. Finále kategorie C1 pojede i její sestra Martina, která postoupila ze čtvrté příčky. Pro debutantku v seniorské reprezentaci Adrianu Morenovou šampionát po 20. místě v semifinále skončil. Mužské finále bude bez českého zastoupení. Nejblíže k postupu měl čerstvý šampion z kajaku Jiří Prskavec, jenž na 13. místě zaostal za finálovou dvanáctkou o tři setiny sekundy.
Gabriela Satková v semifinále dostala čtyři trestné sekundy za dotek 15. a 16. branky a na nejrychlejší Evu Alinu Hočevarovou ze Slovinska ztratila 5,08 sekundy. S postupem ale neměla problém stejně jako Martina Satková, která byla druhá v kvalifikaci. V semifinále jela čistě, ale i kvůli zaváhání u 22. branky to stačilo s více než čtyřsekundovou ztrátou na čtvrté místo.
Morenová při premiéře na seniorském ME doplatila na šest trestných sekund, s nimiž ztratila zhruba 12 sekund na čelo. Bez nich by se do finálové dvanáctky probojovala.
Prskavec jel sice čistě, ale neměl dostatečné tempo a ztratil 4,68 sekundy na nejrychlejší francouzsko-španělské duo Nicolas Gestin, Miquel Travé. Slovinec Benjamin Savšek ho i se šesti trestnými sekundami o tři setiny porazil a obsadil poslední postupovou příčku.
Vojtěch Heger ztratil na nejrychlejší více než 13 sekund a zařadil se na 23. místo. Nováček v týmu Adam Král neprojel závěrečnou branku a obsadil 29. příčku.
ME ve vodním slalomu ve Vaires-sur-Marne:
Muži:
K1: 1. Prskavec 80,03 (0 tr. sekund), 2. Castryck (Fr.) -1,21 (0), 3. Srabotnik (Slovin.) -1,88 (0), ...v kvalifikaci 38. Bárta, 51. Krejčí (oba ČR).
C1: 1. Trave (Šp.) 87,32 (0), 2. Gestin (Fr.) -1,54 (2), 3. Hočevar (Slovin.) -1,69 (0), ...v semifinále 13. Prskavec, 23. V. Heger, 29. Král (všichni ČR).
Ženy:
K1: 1. Funková 89,36 (0 tr. sekund), 2. G. Satková -3,23 (2), 3. Paňková (SR) -4,31 (0), ...v semifinále 17. Galušková, 27. Nesnídalová (obě ČR).
C1: 1. Doriaová (And.) 103,73 (4), 2. Roisinová -3,03 (4), 3. Delassusová (obě Fr.) -3,50 (2), ...7. M. Satková -7,59 (4), 11. G. Satková -52,53 (52), v semifinále 20. Morenová (ČR).











