Jihomoravský kraj čeká propad příjmů o miliardu

foto Budova Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Brno - Jihomoravský kraj odhaduje propad daňových příjmů kvůli pandemii koronaviru zhruba na jednu miliardu korun. Pozastavil proto do září všechny krajské dotační tituly. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Podle hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) se bude o jednotlivých výdajových položkách rozpočtu jednat v červnu.

O krocích souvisejících s vývojem ekonomické situace kvůli koronaviru jednala krajská rada. "Na základě našich odhadů a také podle oficiální predikce Ministerstva financí ČR z konce minulého týdne by měl být ekonomický propad ve sdílených daních ve výši 10,9 procenta, což je v případě našeho regionu zhruba třičtvrtě miliardy korun. Dále musíme počítat se zvýšenými výdaji ve zdravotnictví nebo v dopravě," uvedl Šimek.

Kraj podle něj oslovil vedení obcí a měst společně s ostatními žadateli o finance z krajského rozpočtu, aby se pokusili přehodnotit své požadavky a omezit je na nezbytně nutné. "V souvislosti s tím se vedení kraje rozhodlo pozastavit všechny krajské dotační tituly, a to do září letošního roku. O jednotlivých výdajových položkách krajského rozpočtu budeme jednat v červnu," řekl Šimek.

Podle něj kraj bude moct následně i s ohledem na vývoj ekonomické situce rozhodovat o jednotlivých investicích, dotačních titulech i individuálních dotacích. Šimek informace předal i zástupcům všech politických klubů v jihomoravském zastupitelstvu.

Kraj vyzval své příspěvkové organizace, aby přehodnotily své rozpočty a hledaly finanční rezervy. Revize krajského rozpočtu bude muset podle Brindzákové reflektovat aktuální ekonomický vývoj, ale zároveň musí podpořit projekty posilující regionální ekonomiku a zaměstnanost a také ty, které jsou například z větší části kofinancovány z jiných zdrojů.

Jihomoravský kraj má na letošní rok schválený rozpočet s příjmy 11,1 miliardy a výdaji 12 miliard korun. Rozdíl plánoval pokrýt úvěry i penězi z minulých let. Oproti dřívějším rozpočtům je ten na letošní rok o několik miliard vyšší kvůli nákupu vlaků za 6,6 miliardy korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď