Inflace v Británii vystoupila na 5,4 procenta, nejvýše za tři desetiletí

foto Pětilibrová bankovka, bankomat - ilustrační foto.

Londýn - Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v prosinci zrychlil na 5,4 procenta z listopadových 5,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od března 1992. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský statistický úřad.

Prosincový růst spotřebitelských cen byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zvýšení o 5,2 procenta. Stoupající inflace vytváří tlak na britskou centrální banku, aby příští měsíc přikročila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

V prosinci centrální banka nečekaně zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,25 procenta. Banka předpokládá, že inflace dosáhne v dubnu svého vrcholu v blízkosti šesti procent a že bude trvat déle než dva roky, než se vrátí k jejímu dvouprocentnímu cíli.

Rostoucí inflace se stává rovněž politickým problémem pro vládu premiéra Borise Johnsona, která čelí výzvám ze strany opozice a charitativních organizací, aby kompenzovala předpokládaný dubnový nárůst regulovaných cen energie pro domácnosti o 50 procent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď