Nepotvrzené zprávy hovoří o stovkách úmrtí po úderu hurikánu Ian

foto Důsledky hurikánu Ian na Floridě 29. září 2022.

Fort Myers (USA) - Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Americký prezident Joe Biden dnes řekl, že Floridu navštíví "až to podmínky dovolí". Federální vláda podle něj pokryje "100 procent výdajů, které Florida vydá v reakci na tuto mimořádnou událost". Na bezprostředních záchranných a opravných pracích se podílí desítky tisíc techniků, záchranářů, členů národní gardy i dobrovolníků.

Ian se přehnal přes poloostrovní stát Florida, načež se přesunul nad Atlantický oceán. Nejprve oslabil na úroveň tropické bouře a v podvečer místního času opět zesílil na hurikán, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se nachází asi 540 kilometrů jiho-jihozápadně od mysu Cape Fear v Severní Karolíně. Vítr v něm nyní dosahuje kolem 120 kilometrů za hodinu. S americkou pevninou se má znovu setkat v pátek ráno (odpoledne SELČ) ve státě Jižní Karolína. Později by měl hurikán rychle zeslábnout.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď