Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian bez proudu, na bouři se chystá Florida

foto Blackout v kubánské metropoli Havaně po úderu hurikánu Ian, 28. září 2022.

Havana - Hurikán Ian způsobil v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak ocitlo na 11 milionů jejích obyvatel. Ian zasáhl tento karibský ostrov jako hurikán třetí kategorie v úterý a vyžádal si tam dvě smrtelné oběti, zdevastoval i důležité tabákové plantáže, uvedla agentura AP. Nyní živel směřuje na Floridu a očekává se, že zesílí na čtvrtý stupeň z maximálních pěti.

Na Kubu udeřil hurikán Ian s vichrem o rychlosti až 200 kilometrů v hodině a přinesl též silné lijáky. Asi v šest večer místního času (o půlnoci SELČ) postihl zemi výpadek proudu, kubánská státní televize oznámila, že jde o mimořádnou situaci a že úřady pracují na obnovení dodávek. Práce na obnově budou pokračovat celou noc i dnes ráno (místního času), uvedl v televizi Lázaro Guerra ze státní energetické firmy. Problémy způsobil hurikán v tepelné elektrárně Antonio Guiteras ve městě Matanzas na západě země, která je nejdůležitějším dodavatelem elektřiny v zemi.

Dnes ráno místního času kubánské ministerstvo energetiky informovalo, že se podařilo obnovit dodávky proudu od tří regionů zprovozněním dvou velkých elektráren ve Feltonu a v Nuevitas. Situace se tedy zlepšila na východě a v centrální části země. Na západě Kuby, kterou hurikán více zasáhl, to bude trvat déle, uvedla státní energetická společnost UNE. Kromě západní části země je stále bez proudu i metropole Havana.

Kuba, která je už roky v hluboké ekonomické krizi, se s výpadky elektřiny, trvajícími i mnoho hodin, potýká dlouhodobě. V posledních roce jsou výpadky ještě častější a už loni přispěly i k masovým protivládním protestům. Podle agentury EFE trvají výpadky v některých oblastech i více než deset hodin. Důvodem je zastaralá energetická síť, její nedostatečná údržba i nedostatek surovin pro tepelné elektrárny. Celonárodní výpadek však je výjimečný.

Hurikán Ian zdevastoval zejména západ Kuby a zasáhl také provincii Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku. Podle AP zpustošil jednu z nejdůležitějších tabákových farem v zemi. Bouře způsobila záplavy, poškodila domy a vracela stromy.

Výpadek elektřiny na Kubě patří v posledních letech k největším na světě, v porovnání s jinými blackouty ale zasáhl relativně málo lidí. Například v červnu 2019 se bez elektřiny ocitlo na 48 milionů obyvatel Argentiny, Paraguaye a Uruguaye, po 13 hodinách byly dodávky obnoveny na většině zasaženého území. Ve stejném roce od března do června rozsáhlé několikadenní výpadky elektřiny opakovaně postihly téměř celou třicetimilionovou Venezuelu, která se rovněž s výpadky elektřiny trvajícími řadu hodin potýká už několik let.

Nejhorší výpadek elektřiny postihl Indii, kde v červenci 2012 zůstalo bez proudu na 670 milionů lidí, asi polovina obyvatel. V lednu 2001 rovněž v Indii se bez elektřiny ocitlo přes 200 milionů lidí v severních oblastech země. V Jižní Americe byl nejhorší dvouhodinový blackout, který v lednu 2002 ochromil život skoro poloviny Brazílie, což bylo zhruba 100 milionů lidí.

Florida se chystá na úder hurikánu Ian, do bezpečí prchají statisíce lidí

Miliony obyvatel amerického státu Florida se připravují na úder mimořádně silného hurikánu Ian, který může způsobit katastrofální škody. Hurikán nad Mexickým zálivem zesílil a teď s rychlostí větru 250 kilometrů za hodinu spadá na škále intenzity do čtvrté z pěti kategorií. Výzvu k evakuaci dostalo na západním pobřeží Floridy zhruba 2,5 milionu lidí, kteří se snaží dostat do bezpečí ve vnitrozemí. Další lidé se na živel připravují doma, pořizují si zásoby, zabedňují okna a obkládají vchody pytli s pískem.

Americké úřady i meteorologové varují, aby lidé hrozbu nepodceňovali, protože hurikán podle nich může být životu nebezpečný. Největší riziko hrozí pobřežnímu pásu dlouhému asi 350 kilometrů, kde jsou i města Fort Myers, Tampa, Sarasota a St. Petersburg. Povinně se tam mělo evakuovat 1,75 milionu lidí, dalším 750.000 obyvatel to úřady důrazně doporučily. Na Floridě se otevřelo 176 nouzových ubytovacích zařízení pro evakuované.

Národní středisko pro hurikány (NHC) dnes ráno místního času (v poledne SELČ) uvedlo, že oko hurikánu se nachází asi 90 kilometrů jihovýchodně od města Naples na Floridě a k pevnině se dostane už za několik hodin. Lidé v pobřežních oblastech jeho příchod pociťují už nyní, protože jih poloostrova bičují intenzivní srážky a silný vítr. Některá místa - například okres Broward - hlásí výskyt tornád. Nejméně 90.000 domácností je na Floridě bez proudu, uvádí server PowerOutage.

"Úpěnlivě žádám a vyzývám všechny, kdo se nacházejí v evakuační zóně a dostali výzvu k evakuaci, aby tak ihned učinili - teď nastal ten čas. Brzy přijde chvíle, kdy už nebude bezpečné cestovat," uvedl na tiskové konferenci v úterý večer šéf floridského úřadu pro zvládání katastrof Kevin Guthrie. Floridský guvernér Ron DeSantis pak dnes ráno řekl, že bouře se přiblížila natolik, že na bezpečnou evakuaci už je pozdě.

"Je to skutečně obrovská bouře... během uplynulé noci opravdu podstatně zesílila... čeká nás skutečně strašlivý den nebo dva," řekl guvernér na ranní tiskové konferenci.

Guvernér varoval zejména před vzedmutím hladiny moře a katastrofálními záplavami, vítr podle něj bude natolik silný, jako by řádilo tornádo. Podle NHC se může hladina v Mexickém zálivu zvednout až o pět metrů, napršet může až 46 centimetrů srážek, což je běžně úhrnné množství za několik měsíců. Meteorologové přitom nevylučují, že hurikán ještě zesílí a dostane se do nejvyšší, páté kategorie.

"Vím, že bych se tohohle (hurikánu) měl bát, ale na strach nemám čas. Prostě jen vím, že odtud musím zmizet," řekl agentuře Reuters jazzový pianista z Tampy John O'Leary, který právě balil auto a odjížděl s manželkou do bezpečnějšího vnitrozemí. Podle stanice CNN se ucpávají některé silniční tahy kvůli obrovskému počtu lidí, kteří se snaží z oblasti dostat pryč.

V ohrožené části Floridy jsou zavřená letiště a zábavní parky, ale také úřady, obchody, školy a některé nemocnice, nefungují ani přístavy. Guvernér varoval, že na čerpacích stanicích může dojít palivo. Energetické společnosti uvádějí, že dodávky proudu se mohou přerušit i na několik dní. V pohotovosti je 5000 členů národní gardy, asistovat jim můžou tisíce gardistů z okolních států.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď