Hudebníka a pedagoga Meisela připomíná v Holešově pamětní deska

foto V Holešově na Kroměřížsku slavnostně odhalili 23. července 2019 pamětní desku věnovanou místnímu rodákovi Davidu Meiselovi. Pedagog a významný hudebník strávil podstatnou část svého života v chorvatském Karlovaci. Proslavil se především jako zpěvák a dirigent úspěšného pěveckého sboru Zora. Za druhé světové války zahynul v koncentračním táboře.

Holešov (Kroměřížsko) - Izraelský velvyslanec Daniel Meron a starosta Rudolf Seifert (TOP 09) dnes v Holešově na Kroměřížsku odhalili pamětní desku věnovanou místnímu rodákovi Davidu Meiselovi. Pedagog a významný hudebník strávil podstatnou část svého života v chorvatském Karlovaci. Proslavil se především jako zpěvák a dirigent úspěšného pěveckého sboru Zora. Za druhé světové války zahynul v koncentračním táboře, řekl dnes ČTK historik a památkář holešovské radnice Karel Bartošek.

Pamětní deska je umístěna na fasádě budovy někdejšího rabinátu a zimní židovské modlitebny na náměstí Svobody. Vedle ní stávala nová synagoga, kterou v roce 1941 zničili nacisté. "Sem David Meisel chodil často na bohoslužby, protože se samozřejmě zajímal o náboženský život. Takže tady jistě trávil spoustu času. Je to místo jeho pobytu, proto je to na takové veřejné budově," uvedl Bartošek. Dům, v němž se Meisel v roce 1885 narodil, je od pamětní desky vzdálen jen několik desítek metrů.

V budově někdejšího rabinátu sídlila v minulosti například holešovská charita. Několik let je nevyužívaná, letos se však městu podařilo dům prodat soukromému majiteli. Starost Seifert dnes uvedl, že by v něm v budoucnu mělo sídlit zdravotnické středisko.

Součástí dnešního pietního aktu byla i vzpomínka na desítky židovských rodin a jednotlivců z Holešova, které za druhé světové války zavraždili nacisté. Velvyslanec Meron připomněl, že z města kromě Meisela pocházely i další významné židovské osobnosti, které se proslavily v zahraničí.

Meisel pocházel z ortodoxní židovské rodiny. Hudební i náboženské vzdělání získal v Brně. Do dnešního Chorvatska odešel ve svých 23 letech. S pěveckým sborem Zora, ve kterém poté působil jako zpěvák a později i dirigent, vystupoval například v Německu, Irsku nebo Belgii. "Byli skutečně vyhlášení nejlepším evropským pěveckým sborem. On dostal vysoká vyznamenání včetně královského řádu jugoslávského a stal se jednou z nejvýznamnějších hudebních postav v tehdejším Chorvatsku. Skládal písně, hlavně duchovní, židovské. Byl skladatel, redaktor hudebních časopisů a podobně," řekl Bartošek.

V Karlovaci zastával Meisel také pozici vrchního kantora a tajemníka židovské obce, úspěšně i podnikal. Byl předsedou Jugoslávského sdružení pro hudbu a zpěv, začátkem 30. let založil fond na podporu sirotků. V roce 1941 zahynul i se svým synem v koncentračním táboře Jadovno, jeho manželka a dvě dcery druhou světovou válku přežily. Od loňska má Meisel pamětní desku také v divadle v Karlovaci.

Odhalení pamětní desky bylo součástí zahajovacího dne 19. ročníku festivalu židovské kultury Ha-Makom. Přehlídka potrvá v Holešově a blízkém okolí do neděle. Nabídne přednášky, koncerty, výstavy, divadelní představení, tanec, minikurz hebrejštiny i ochutnávku specialit židovské kuchyně. Na středu chystají pořadatelé v tvrzi v nedalekých Kurovicích představení hebrejského nápisu, který pravděpodobně vznikl rukou dítěte v 17. století.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď