Hospodářská komora vítá pomoc podnikatelům, nechce byrokracii

foto Uzavřená restaurace v pražských Vršovicích na snímku pořízeném 24. března 2020.

Praha - Hospodářská komora vítá pomoc podnikatelům 15.000 Kč měsíčně po dobu trvání opatření nouzového stavu. Žádá, aby byrokratické překážky na žadatele nebyly přehnané. Důležitá je podle ní také rychlost poskytnutí pomoci. Komora to dnes sdělila ČTK. Pomoc to dnes oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po mimořádném jednání vlády.

"Oceňujeme tento krok, nicméně nyní neznáme ještě parametry takové podpory. Důležité je, jaké byrokratické překážky na žadatele, který bude chtít takovou podporu státu čerpat, čekají. Důležitá také je, aby pomoc přišla rychle nejen na papíře, to znamená, aby živnostník nemusel na peníze čekat týdny jako v případě jiných kompenzačních opatření vlády," uvedla komora.

"Je dobře, že vláda zavedla přímou dotaci alespoň pro OSVČ a vyzýváme ji, aby znovu zvážila odklad odvodů na sociální pojištění a jejich odpuštění i pro firmy, tak možnost přímých dotací i pro firmy, na které současná situace dopadá," doplnil ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek .

Vláda bude vyplácet osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým nařízeními vlády 15.000 korun měsíčně po dobu trvání opatření. Schillerová by na pondělním jednání vlády měla připravit příslušnou legislativu. Zároveň chce připravit novelu zákona o spotřebitelském úvěru, který by měla pomoci podnikatelům například s odložením splátek.

"Podpoříme částku 15.000 korun měsíčně OSVČ, které de facto zavřeli provozovny, nebo jsme jim znemožnili podnikání kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Vyplácet bychom měli po dobu omezení podnikání," uvedla Schillerová.

Stát již odpustil drobným podnikatelům část sociálního pojištění, konkrétně jeho minimální zálohy za půl roku od března do srpna. Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nebudou muset hradit zálohy v tomto období vůbec, byť by byly vyšší. Základní minimální měsíční záloha činí 2544 korun. Hradí ji lidé, kteří vykonávají drobné podnikání jako hlavní činnost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď