Herec Bruce Willis kvůli zdravotním problémům ukončil kariéru

foto Americký herec Bruce Willis.

Los Angeles - Americký herec Bruce Willis ukončil svou hereckou kariéru, oznámila dnes jeho rodina. Willisovi lékaři nedávno zjistili afázii, nemoc, která ovlivňuje schopnost mluvit a porozumět řeči.

"Chtěli jsme jako rodina sdílet s Bruceovými skvělými podporovateli, že náš milovaný Bruce se potýká s určitými zdravotními problémy a nedávno mu byla diagnostikována afázie, která poznamenává jeho kognitivní schopnosti," píše se ve vyjádření rodiny. "V důsledku toho, a po pečlivém zvažování, Bruce zanechává své kariéry, která pro něj mnoho znamenala," pokračuje příspěvek na instagramovém profilu hercovy dcery Rumer Willisové.

Afázie vzniká v důsledku poškození mozku, například po mozkové cévní příhodě, úrazu hlavy, či nádorovém onemocnění. Vyskytuje se v různých podobách podle toho, jaká část mozku byla poškozena, a projevuje se různě, od lehkých poruch vybavování slov až po úplnou ztrátu řeči a rozumění.

Willis se stal celosvětovou celebritou na konci 80. let minulého století díky filmu Smrtonosná past, který se nakonec dočkal čtyř pokračování. Po začátku nového tisíciletí však jeho filmy přestaly mít tak velký komerční úspěch a od roku 2015 již účinkoval převážně v nízkorozpočtových snímcích, jež se obvykle nesetkávaly s příliš dobrým hodnocením kritiků.

Organizátoři americké filmové anticeny Zlatá malina letos dokonce vytvořili zvláštní kategorii jen pro Willise, loni se totiž objevil v osmi převážně nízkorozpočtových filmech, které na specializovaném serveru Rotten Tomatoes od filmových kritiků nedostaly hodnocení vyšší než 20 procent.

Willis má nicméně velké množství oddaných fanoušků po celém světě a filmy, v nichž se objevil, vydělaly dohromady po celém světě přes pět miliard dolarů (110 miliard korun). Za svou kariéru získal Zlatý glóbus a dvě ceny Emmy, má svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Podle serveru imdb.com je nyní v postprodukci osm filmů, v nichž se objevil. Další dva jsou dokončené, ale ještě nebyly uvedeny.

Kromě herectví se věnoval také hudbě. Na konci 80. let vydal jako zpěvák dvě rocková alba. Jeho hudební kariéra však nezaznamenala zdaleka takový úspěch jako jeho herectví.

Reklama

Čtěte také: