Havlíček: Vondrákův návrh na vznik frakce v ANO není nový, nesetkal se s odezvou

foto Ilustrační foto - Mimořádná schůze Sněmovny svolaná s podnětu koalice ke schvalování vládního návrhu na úplné zrušení elektronické evidence tržeb, 25. listopadu 2022, Praha. Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček.

Praha - Možný vznik frakce v hnutí ANO není novým tématem, moravskoslezský hejtman a místopředseda ANO Ivo Vondrák s ním přišel už před několika měsíci, nesetkalo se to ale s pozitivní odezvou. ČTK to sdělil první místopředseda hnutí Karel Havlíček. Místopředsedkyně ANO a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová ČTK sdělila, že v klubu jde o naprosto ojedinělý názor a opravdu věc nepovažuje za aktuální.

Vondrák připustil vznik frakce v pondělí pro portál iDNES.cz. ANO se podle něj odklonilo od původního záměru přivést do politiky osobnosti a dělat politiku pro všechny. Pokud by pro takový přístup nezískal v budoucnosti podporu, nevyloučil svůj odchod z hnutí. "Frakce je možná cesta, jak věci napravit," uvedl Vondrák. Dnes na dotaz ČTK své plány nespecifikoval.

Hejtman také před prezidentskou volbou, v níž kandiduje šéf hnutí a expremiér Andrej Babiš, uvedl, že hlas dá generálu Petru Pavlovi. To samé platí pro druhé kolo volby, do kterého oba postoupili. Pavla podpořil také ostravský primátor Tomáš Macura, dřívější člen předsednictva ANO.

"Frakce není žádné nové téma. Pan Vondrák s tímto návrhem přišel již před pár měsíci, v rámci hnutí se to nesetkalo s pozitivní odezvou. Hnutí ANO je catch-all party, tzn. není vyhraněno ideologicky, umíme oslovit velkou část společnosti," reagoval pro ČTK Havlíček.

"Já se považuji za tržně orientovaného člověka se sociální kontrolkou a pro prosazování této koncepce nepotřebuji žádnou frakci. Možná se to hodí pro tradiční politické strany, ale nikoliv pro hnutí ANO. To, že nejsme straničtí ideologové, je jedna z našich největších výhod, i proto za námi dnes jde třetina všech voličů," dodal bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy.

Podle Schillerové jde o v klubu ojedinělý názor. "Hnutí ANO je pevně ukotveno a naše hodnoty jsou neměnné. Stále budeme bojovat za lidi, pomáhat jim a k tomu nepotřebujeme žádné frakce," uvedla.

Místopředseda ANO Radek Vondráček zdůraznil, že jakékoli názorové skupiny či frakce by měly obecně případně vznikat po kvalitní vnitřní diskusi s jasným hodnotovým cílem. "A ne prostřednictvím oznámení někoho v médiích v takto vypjaté době," uvedl pro ČTK. Podle Vondráčka jde o Vondrákův osobní postoj, nikoli o tendenci uvnitř hnutí. "A tento názor je v členské základně vnímán poměrně negativně, což jsem si ověřil na našem oblastním i krajském sněmu v minulém týdnu," dodal.

Poslankyně a bývalá místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová nevnímá vznik frakce jako problém. "Jsme demokratické hnutí, kde každý může vyjádřit svůj názor, pan Vondrák i Macura jsou toho jasným příkladem. Nemám povědomí o nespokojenosti velké části členů, o které výše jmenovaní kolegové hovoří," poznamenala. Hnutí ANO by podle ní mělo být nadále široce rozkročené a hledat dobrá řešení pro české občany.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď