Hasiče zaměstnávaly požáry lesů v těžko přístupných místech

foto Hasiči zasahovali 19. dubna 2019 u rozsáhlého požáru lesa nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy. Les hořel v těžko přístupném terénu, ve skalách nad Vltavou. Kvůli ohni nejezdily vlaky na trati Praha-Děčín a uzavřena byla také nedaleká cyklostezka.

Praha - Sucho trápí nejen vodohospodáře, ale také hasiče. Duben je pokud jde o požáry v přírodě extrémní, hasiči u nich zasahovali dnes i na Velký pátek. Asi nejvíce je od pátečního poledne zaměstnával oheň lesa ve skalách u Libčic nad Vltavou nedaleko Prahy, uhasit se ho podařilo až dnes odpoledne. V Orlických horách u Olešnice vzplál dnes zas mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Potýkat se hasiči museli i s požárem plechové haly s uskladněným lnem v obci Uhelná-Horní Fořt na Jesenicku. Před nebezpečím vzniku požárů dnes varovali meteorologové.

Hašení lesního požáru ve skalách u Libčic nad Vltavou u Prahy trvalo téměř třicet hodin. V pátek kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. Oheň zasáhl plochu přibližně 500 krát 100 metrů, hasiči v pátek odpoledne vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných. Protože hořelo v obtížně dostupném místě, povolali hasiči i vrtulník. Při požáru nebyl nikdo zraněn a škoda nevznikla. Středočeští hasiči tento týden likvidovali už desítky požárů trávy nebo lesa.

Dnešní požár lesa u Olešnice v Orlických horách se hasičům podařilo lokalizovat a dostat pod kontrolu po dvou a půl hodinách. K požáru vyrazilo osm jednotek hasičů z Čech a tři jednotky hasičů z Polska. Hasiči vyhlásili druhý nejnižší stupeň požárního poplachu. I tady les vzplál v těžko přístupném místě, a to směrem od Olešnice k česko-polským hranicím. Rovněž nebyl nikdo zraněn.

Na východě Čech vzplál les dnes odpoledne také v Bystrém na Svitavsku. K uhašení asi půl hektaru lesa tam vyrazilo šest jednotek hasičů.

Hasiči už v předchozích dnech upozorňovali, že letošní duben je v Česku na požáry v přírodě mimořádně bohatý, denně vyjížděli až k dvojnásobku požárů oproti dlouhodobému dennímu průměru. "Počínaje posledním březnovým víkendem se hasiči při hašení lesů, luk, travních porostů a biologického odpadu, nezastavili," podotkla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Kvůli přetrvávajícímu nedostatku srážek varovali dnes před vznikem požárů i meteorologové. Nízký stupeň nebezpečí požáru platí pro všechny kraje kromě Moravskoslezského. V této souvislosti dnes vedení Prahy vydalo zákaz rozdělávat oheň a kouřit cigarety v parcích, zahradách a lesích, zákaz je platný do odvolání.

Slunečné a suché počasí s nedostatkem srážek v ČR bude přetrvávat. V úterý nebezpečí vzniku požárů zvýší podle meteorologů čerstvý jihovýchodní vítr. V celém Česku proto doporučují nerozdělávat oheň v lese, nevypalovat trávu a neodhazovat nedopalky. Vydatnější déšť očekávají až příští víkend.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď