Guvernér ČNB Michl: Prioritou bude snížení inflace

foto Ilustrační foto - Nový guvernér České národní banky Aleš Michl (na snímku z 24. ledna 2019).

Praha - Guvernér České národní banky Aleš Michl, který do funkce nastoupil dnes, se přihlásil ke dvěma hlavním cílům centrální banky, tedy cenové a finanční stabilitě. Michl to dnes sdělil v prohlášení na webu ČNB. Prioritou bude podle něj snížení inflace.

Cenovou stabilitu, tedy udržování nízké a stabilní inflace, bude podle svého vyjádření nadále zajišťovat prostřednictvím režimu cílování inflace. "Dohledem nad finančním trhem a makroobezřetnostní politikou budeme pečovat o finanční stabilitu a odolnost bankovního systému. Budeme pokračovat v koordinovaném působení měnové a makroobezřetnostní politiky tak, aby byla udržována důvěra v hodnotu české koruny a stabilita makroekonomického prostředí. Povedeme dialog s vládou ohledně širší hospodářské politiky žádoucí pro vytváření zdravého makroekonomického prostředí," uvedl.

Michl se úvodním prohlášením zavázal k plnění mandátu banky, řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. V následujících měsících bude pro něj nejdůležitější dostat pod kontrolu inflaci. O té se v minulosti Michl vyjádřil, že je jen přechodným vyústěním pandemických opatření, a sám tak vyšší inflaci neočekával, dodal analytik. "Další kroky banky budou důležité, protože je inflace nad 16 procenty a růstem sazeb se ji stále nepodařilo zkrotit. To může vytvářet horší makroekonomické prostředí do budoucna a bude na Michlovi, aby včas uvolnil měnové podmínky pro růst ekonomiky," podotkl Hájek.

"Kroky nového vedení ČNB ve zbytku roku budou záležet na vývoji inflace," doplnil analytik Purple Trading Petr Lajsek. Očekává ji ve třetím čtvrtletí stále výrazně nad deseti procenty. "A ani známé 'holubici', jako je Michl, pak patrně nezbyde nic jiného než navrhnout další zvýšení úrokové míry. To i přes fakt, že inflace, která aktuálně sužuje českou ekonomiku, je zčásti dovezená, a nedá se tak rychle zkrotit zvyšováním úrokových sazeb," poznamenal.

Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal kvitoval, že nový guvernér vydal něco jako programové prohlášení. Nicméně první bod prohlášení podle něj nevychází striktně ze zákonů, ale zřejmě z nějakého přesvědčení. "ČNB má v ústavě definován jako hlavní cíl péči o cenovou stabilitu, o cíli finanční stability se tam nemluví. I v zákoně o ČNB se jako hlavní cíl uvádí péče o cenovou stabilitu, o finanční stabilitě není slovo. Chápu, že takto chce Michl veřejnosti slibovat, že banky budou stabilní. Nicméně není správné vytvářet dojem, že tyto dva cíle si jsou v zákonech rovny," poznamenal.

Meziroční inflace v květnu v ČR stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Podle analytiků budou ceny dále růst a inflace bude kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent.

Michl ve funkci nahradil Jiřího Rusnoka. Funkcí se dnes ujímají i nová viceguvernérka Eva Zamrazilová a noví členové bankovní rady Jan Frait a Karina Kubelková. Prezident Miloš Zeman jmenoval dosavadního člena bankovní rady Michla guvernérem ČNB 11. května. Rusnokovi skončil druhý mandát a znovu kandidovat nemohl. Michl je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb. V dosavadní sedmičlenné bankovní radě byl s dalším členem Oldřichem Dědkem v tomto názoru v menšině.

Michl hned po svém jmenování uvedl, že na prvním zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb beze změny. Michlovo jmenování vyvolalo rozporuplné reakce na politické scéně i mezi ekonomy, koruna reagovala prudkým oslabením.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná.

Guvernér České národní banky podle zákona vystupuje navenek za ČNB. Řídí jednání bankovní rady a v případě rovnosti hlasů je jeho hlas rozhodující. Dále má právo účastnit se zasedání vlády. V dalších záležitostech ohledně řízení ČNB jsou kompetence rozděleny mezi všech sedm členů rady.

Pro sazby beze změny hlasovali minulý týden opět Michl a Dědek

Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovali na zasedání bankovní rady ve středu 22. června opět její členové Aleš Michl a Oldřich Dědek. Zbylých pět členů rady hlasovalo pro zvýšení základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Vyplývá to ze záznamu z jednání, který dnes ČNB zveřejnila. Pro sazby beze změny hlasovali Michl, ode dneška nový guvernér České národní banky (ČNB), a Dědek již na předchozích zasedáních. Sazby rada ČNB zvyšuje kvůli rostoucí inflaci.

Michl na jednání uvedl, že tři klíčové podmínky pro snížení inflace, v pořadí podle důležitosti, jsou podle něj snížení míry zadlužování země, stabilizace repo sazby na vyšší úrovni proti normálu a nepřipuštění indexování mezd na inflaci.

Podle Dědka, který rovněž nezpochybnil mandát cenové stability, má současná inflace dominantně nákladový charakter, který leží mimo dosah domácí měnové politiky. Tento nákladový šok podle něj navíc přibližuje domácí ekonomiku stagflaci, přičemž razantní zvyšování úrokových sazeb prohloubí její negativní dopady do ekonomické aktivity. Další člen bankovní rady Tomáš Holub poznamenal, že v situaci neukotvených inflačních očekávání se ztrácí relevance dělení inflace na nákladovou a poptávkovou.

Tehdejší guvernér Jiří Rusnok souhlasil s tím, že inflace prosakuje do celé ekonomiky bez ohledu na prvotní šok a že měnová politika musí reagovat. Člen rady Marek Mora zpochybnil dominantně nákladový příběh domácí inflace s odkazem na dynamiku cen řady statků v rámci jádrové inflace.

Dědek konstatoval, že vztah mezi úrokovými sazbami a inflací nemusí aktuálně fungovat standardním způsobem. Razantní zvyšování úrokových sazeb v situaci dynamicky rostoucí nákladové inflace podle něj přispívá k nárůstu inflačních očekávání. Podle Mory je tvrzení, že zvýšení úrokových sazeb přispívá k růstu inflace, výrazně minoritní a považuje ho za chybné. K tomuto hodnocení se přihlásil i Rusnok.

Jednání se zúčastnilo všech sedm členů rady, přičemž šlo o poslední měnověpolitické jednání pro guvernéra Rusnoka, viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého a člena rady Vojtěcha Bendu. Těm na konci června vypršel mandát. Novým guvernérem se ode dneška stal člen rady Aleš Michl, který již avizoval, že na dalším měnovém zasedání v srpnu navrhne stabilitu sazeb.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 17:00 14°C

Celá předpověď