Gazdík vyzval školy a vědce k vypovězení spolupráce s ruskými institucemi

foto Ilustrační foto - Ministr školství Petr Gazdík (STAN) vystoupil 14. února 2022 v Praze na tiskové konferenci iniciativy středoškolských studentů Tři kroky z pasti, která vznikla v rámci projektu Komenský 2.0 a Evropa 2.0.

Praha - Ministr školství Petr Gazdík (STAN) dnes vyzval vzdělávací a výzkumné instituce v ČR, aby zvážily rychlé vypovězení spolupráce s ruskými institucemi. Není podle něj možné slevit z politického a etického přesvědčení, že nelze spolupracovat s institucemi země, která rozpoutala válku. Vyjádření ministra zveřejnilo ministerstvo školství na svém webu.

"Jako člen vlády ČR, do jehož gesce spadají agendy vzdělávání, výzkumu a vývoje a mezinárodní spolupráce v těchto oblastech bych tímto chtěl důrazně vyzvat všechny vzdělávací a výzkumné instituce ČR, aby neprodleně a důsledně zvážily pokračování jak své bilaterální spolupráce se subjekty majícími své sídlo na území Ruské federace, tak i multilaterální spolupráce, v nichž má Ruská federace vliv a podíl," uvedl Gazdík.

Podotkl, že si je vědom, že tím mohou být ohroženy dílčí zájmy českého vzdělávání a výzkumu. Dodal, že ale nemůže slevit ze svého politického a zejména etického přesvědčení, že se zemí, která započala válečný konflikt, se nedá spolupracovat. To samé podle něj platí i pro instituce.

Ministr školství dnes znovu odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině. "Jsem hluboce znepokojen probíhajícím válečným konfliktem, který probíhá na samém prahu Evropské unie," řekl. Postup Ruska označil za bezprecedentní. Připomíná podle něj zkušenosti Československa z 20. století.

Některé vysoké školy, jako třeba Masarykova univerzita či Mendelova univerzita v Brně, již v předešlých dnech své smlouvy s partnerskými univerzitami v Rusku vypověděly. České vysoké učení technické v Praze oznámilo, že zakázalo prodej svých licencovaných produktů do Ruska i Běloruska, nepovolí studijní ani výzkumné cesty do těchto zemí a nebude z nich přijímat odborníky s výjimkou těch, kteří prchají před tamními režimy. Naopak mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze Martina Mlynářová v pondělí uvedla, že vedení školy o vypovězení smlouvy s partnerskými univerzitami v Rusku neuvažuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď