Gazdík: Rodiče se nemusí bát, že pro děti nebude místo na MŠ a ZŠ

foto Ilustrační foto - V 1. slovanském gymnázium začala fungovat jednotřídka pro uprchlíky z Ukrajiny, 7. března 2022, Praha. Zahájení výuky se zúčastnil ministr školství Petr Gazdík (vpravo) a emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Praha - Rodiče se podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) nemusí obávat, že by kvůli ukrajinským uprchlíkům nezbylo na jejich děti místo v mateřských či základních školách. Gazdík novinářům před dnešním jednáním Sněmovny řekl, že ředitelé a zřizovatelé dostanou možnost zvýšit kapacity. Ukrajincům však doporučuje neusilovat o zařazení do škol v Praze a nejbližším okolí.

Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové by se nová pravidla pro zvýšení kapacity škol měla definovat ve speciálním zákonu, který má stanovit opatření kvůli uprchlíkům z Ukrajiny. Návrh, který ve středu schválil kabinet, počítá mimo jiné s prodloužením termínu pro podání přihlášek uprchlíků na maturitní obory z 1. března do 5. dubna. Do nematuritních oborů by se mohli hlásit do 8. dubna. Podle dalšího návrhu by děti ukrajinských uprchlíků mohly začít chodit i do dětských skupin. Na místa by přispíval stát.

Gazdík řekl, že zákony ve školství mají zajistit, aby ředitelé nebyli pod vlivem situace nuceni porušovat předpisy. Koaliční experti ještě projednají, jaké úpravy by mohla vložit do novel Sněmovna v rámci pozměňovacích návrhů. "Abychom co nejvíc zjednodušili situaci ve školách ředitelům, rodičům i žákům," podotkl.

Rodiče se nemají obávat, že kvůli ukrajinským žákům a studentům nebude místo pro jejich děti v MŠ a ZŠ, zdůraznil Gazdík. "Chystáme se dát ředitelům a zřizovatelům takové možnosti, že budou moci zvýšit kapacitu, vytvářet dětské skupiny pro hlídání," řekl.

Lokálně problémy nelze vyloučit, prostor pro navyšování kapacit je nízký v Praze a prstenci kolem hlavního města, doplnil. Gazdík situaci projednával i s ukrajinským velvyslancem v Praze Jevhenem Perebyjnisem. "Snažíme se informovat, že v Praze je problém se zařazením jejich dětí do školek a škol. I ukrajinské velvyslanectví doporučuje ženám, pakliže chtějí mít děti ve škole a školce, aby vynechali Prahu a prstenec kolem z úvah, že tady budou bydlet," připustil ministr.

Podle mluvčí ministerstva nicméně nyní není možné předjímat, jak se pravidla pro navýšení kapacity nastaví, a bude to záležet na tom, v jaké podobě se schválí navrhovaný zákon. Sněmovna ho má projednávat v režimu legislativní nouze, mohl by tak začít platit ještě v tomto měsíci, řekla Lednová.

"Navyšování kapacit je samozřejmě možné i bez změny zákona, standardním postupem, tam kde jsou k tomu prostorové podmínky," doplnila. U některých objektů se podle ní může změnit účel užívání stavby tak, aby mohly sloužit pro vzdělávání. Drobně upravit se v souladu s platnými předpisy může i kapacita stávajících školních budov, dodala.

Podle vyhlášek ministerstva má být ve třídě mateřské školy nejvýše 24 dětí, v základní a střední škole 30 žáků a v přípravné třídě základní školy 15. Gazdík již dříve uvedl, že školy v ČR mohou integrovat kolem 100.000 uprchlíků. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes řekl, že počet běženců z Ukrajiny v ČR se blíží 200.000, z toho víc než polovina jsou děti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď