František Skála vystavuje svou ilustrátorskou tvorbu

foto Ilustrační foto - Výtvarník František Skála poskytl 29. ledna 2016 v Praze rozhovor ČTK u příležitosti svých 60. narozenin, které oslavil 7. února.

Praha - Galerie hlavního města Prahy otevřela v Domě U Kamenného zvonu výstavu František Skála a jiné práce. Poprvé představuje retrospektivní pohled na autorovu ne vždy známou ilustrátorskou tvorbu, které se věnuje již od začátku 80. let. Výstava potrvá do 29. srpna.

František Skála se během své tvorby věnoval ilustracím od dětských knih přes vědecké publikace až po fotografické komiksy a autorské knihy, a to s užitím různých výtvarných technik. Výstava připomíná Skálovu sochařskou a i malířskou tvorbu či jeho performance a ukazuje tak zároveň přesahy a rozmanitost autorovy umělecké tvorby.

Výstavu připravila GHMP ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Jeho ředitel Zdeněk Freisleben připomíná, že Skálovu tvorbu výrazně utvářelo i prostředí, které autora obklopovalo v dětství. Jeho otec měl velkou sbírku starožitných předmětů, matka se zajímala o folklorní hudbu, což mělo vliv i na jeho vnímání a vztah k různým materiálům a poetice forem spojených s lidovým uměním. Do jeho ilustrací se promítly i jeho zážitky související například s pobyty v přírodě na divoko u moře, pěší cestou do Benátek v roce 1993 nebo dalšími cestami po světě.

Výstava je koncipována jako tvůrčí cesta. Začíná obrazy vytvořenými pod otcovým vedením na hranici dětství, pokračuje hledáním v době studií a postupně přes další léta až k nahlédnutí do nejnovější tvorby. Ukazuje i neobvyklé techniky, kterým se Skála věnuje, jako třeba scurografie, která je vhodná ke ztvárnění nočních scén. Negativ kreslený tužkou naslepo na pauzovací papír se vyvolá fotografickou cestou. Komplikovanost tohoto postupu vytváří zvláštní atmosféru. K dalším podobným technikám patří termokresby, které vzniknou dotykem teplocitlivého faxového papíru o kovovou teplou desku.

Výstava není jen výčtem zhruba 20 převážně dětských knih, které jeden z nejznámějších českých výtvarníků posledních dekád ilustroval. Ukazuje, nakolik je profese ilustrátora úzce propojena se Skálovou volnou tvorbou malířskou, grafickou a sochařskou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď