Fotografická výstava ČTK Prezidentské okamžiky bude k vidění na Pražském hradě

foto Instalace fotografické výstavy ČTK Prezidentské okamžiky v Jižních zahradách Pražského hradu, 22. září 2023, Praha.

Praha - V Jižních zahradách Pražského hradu se představí fotografická výstava České tiskové kanceláře (ČTK) nazvaná Prezidentské okamžiky. Zachycuje všech 12 československých a českých prezidentů při oficiálních příležitostech i neformálních situacích. Víc než sto fotografií z bohatého archivu ČTK přibližuje prezidentské volby, abdikace, nemoci i cesty. Venkovní expozice, která měla premiéru během letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti, bude na Hradě k vidění od 22. září do 31. října, oznámili dnes organizátoři.

Fotogalerie

Návštěvníci výstavy mimo jiné uvidí Tomáše Garrigua Masaryka v útulku pro děti, Edvarda Beneše v dresu Slavie, Gustáva Husáka v plavkách při návštěvě Kuby, Václava Klause na lyžích nebo současnou hlavu státu Petra Pavla jako motorkáře.

Veřejnoprávní zpravodajská agentura připravila výstavu Prezidentské okamžiky u příležitosti 105. výročí vzniku Československa a ČTK, která připadají na stejný den - 28. října 2023. První putovní výstavu s "okamžiky" v názvu představila ČTK před pěti lety, když slavila stejně jako republika sté výročí svého založení. Šlo o expozici s názvem Okamžiky století, po nich následovaly Okamžiky sametové revoluce, Nežádoucí okamžiky, Olympijské okamžiky a Česko/slovenské okamžiky.

"Letos jsme vyslali do světa už šestý díl této fotografické série. Jsme velmi potěšeni, že náš průřez fotografiemi českých a československých prezidentů budeme moci představit v prestižních prostorách areálu Pražského hradu, kam téma naší letošní výstavy přirozeně patří," uvedl generální ředitel ČTK Jaroslav Kábele.

Kulturní a programová ředitelka prezidentské kanceláře Veronika Wolf poznamenala, že výstava fotografií zachycující hlavy státu od Masaryka po Pavla je dalším střípkem do mozaiky, jak na Hrad přinášet atraktivní program pro veřejnost a důvod se do areálu vracet.

Výstava na 20 oboustranných panelech zachycuje prezidenty na cestách, okamžiky jejich zvolení i abdikace, hlavy státu sportující i churavějící, přibližuje jejich vztah ke sportu nebo kultuře. Mapuje budování i bourání prezidentského kultu osobnosti, ukazuje filmové a divadelní ztvárnění prezidentů. Snímky doprovázejí obsáhlé texty s řadou zajímavostí.

K výstavě Prezidentské okamžiky připravila ČTK pracovní listy pro školy, které lze stáhnout na webu výstavy. Z Prahy má výstava v listopadu zamířit do Šumperka a poté do Brna.

ČTK má od roku 1992 statut veřejnoprávního média, od roku 1996 je finančně nezávislá na státu. Provoz financuje pouze ze své obchodní činnosti. Fotobanka ČTK je nejstarším zpravodajským fotografickým archivem v České republice. V roce 2021 ČTK koupila největší fotobanku ve střední Evropě, společnost Profimedia. Sloučením vznikla v září 2022 společná fotobanka, která nabízí na 300 milionů snímků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď