Fiala: Při ruské agresi jsou důležitější věci než spor o právní stát v Polsku

foto Polský premiér Mateusz Morawiecki (vpravo) zdraví svého českého kolegu Petra Fialu (vlevo) v pátek 29. dubna 2022 ve Varšavě v Polsku na jednání o podpoře Ukrajiny, sankcích vůči Rusku a nadcházejícím šestiměsíčním předsednictví Prahy v Evropské unii.

Praha - V nynější situaci jsou klíčové jiné otázky, než je spor polské vlády a unijních orgánů o dodržování pravidel právního státu v Polsku. Před dnešním odletem na návštěvu Varšavy to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Polsko podle českého předsedy vlády v době ruské agrese na Ukrajině hájí evropské hodnoty příkladně a důsledně.

Fotogalerie

Unijní instituce už několik let vedou s Polskem a Maďarskem řízení kvůli obavě z toho, že tyto státy porušují evropské hodnoty, jako jsou nezávislost justice, pluralita médií či akademické svobody. Soudní dvůr EU v únoru zamítl žalobu Polska a Maďarska proti spojení právního státu a evropských fondů. Podle soudců v Lucemburku je podmíněnost čerpání peněz dodržováním principů právního státu v souladu s unijním právem.

Fiala dnes uvedl, že v nynější situaci jsou klíčové jiné otázky. "Otázky bezpečnosti, otázky toho, abychom si vůbec udrželi svobodu, nezávislost a prosperitu jako Evropa a státy EU," řekl v souvislosti s ruskou agresí. Právní stát je podle něj tématem pro klidnější časy, kdy se mohou probírat názory na jeho podobu a dodržování. "V této chvíli se dostávají určitě do pozadí," podotkl.

V souvislosti s vůdčí rolí Polska při pomoci Ukrajině a válečným uprchlíkům zdůraznil, že Polsko hájí evropské hodnoty důsledně a příkladně. "Postoj Polska při přijímání uprchlíků je všeobecně oceňován. Je oceňováno i to, jak Polsko hraje roli lídra při čelení ruské agresi a při podpoře Ukrajiny.

Eurokomisař Didier Renders v polovině dubna uvedl, že Evropská komise nehodlá slevit z ochrany principů právního státu ani ve chvíli, kdy v jejím sousedství zuří válka. Podle Fialy je znatelný rozdíl mezi postupem Polska a Maďarska při ruské agresi. "Myslím, že toto si velmi silně začínají uvědomovat i orgány EU a další státy," míní Fiala.

Polsko se ujalo výrazně největšího počtu ukrajinských uprchlíků a patří k zemím razícím nejtvrdší postup vůči Rusku, kdežto Maďarsko stojí v této věci na opačné straně a premiér Viktor Orbán je považován za unijního politika nejbližšího ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Energetická bezpečnost bude podle Fialy tématem českého předsednictví

Energetická bezpečnost bude jistě jedním z hlavních témat českého předsednictví v Evropské unie v druhé polovině tohoto roku. Před odletem na dnešní návštěvu Polska to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Kritizoval v té souvislosti nečinnost minulé vlády Andreje Babiše (ANO) v této oblasti. Se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým chce probírat situaci na Ukrajině, energetiku či dodávky černého uhlí z Polska do ČR.

Fiala uvedl, že Česko zveřejní své priority až krátce před začátkem předsednictví, mimo jiné proto, aby nenarušovalo nynější francouzské předsednictví. "Nedovedu si ale představit, že by energetická bezpečnost nebyla jedním z hlavních témat toho příštího půlroku," řekl Fiala novinářům na letišti v pražských Kbelích.

Zajištění energetické bezpečnosti bude i důležitým tématem dnešní cesty do Varšavy, doplnil. "Chci se bavit o tom, jak můžeme posílit a zajistit dodávání plynu přes Polsko. Jak se můžeme podílet na LNG terminálech, jak z těch terminálů dostat ten zkapalněný zemní plyn do ČR a jak tímto způsobem odbourávat naši závislost na Rusku," řekl.

Fiala kvůli energetice kritizoval Babišův kabinet. "Mrzí mě, že energetická bezpečnost byla předcházející vládou extrémně zanedbána. Že jsme neudělali žádný krok třeba k výstavbě plynovodu Stork II nebo něčemu takovému, co by naši energetickou závislost na Rusku snížilo," uvedl. Polsko podle něj takové kroky udělalo a se zastavením dodávek z Ruska si díky tomu dokáže poradit.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dnes na twitteru označil za fatální chybu, že minulá vláda neudělal nic pro napojení české plynárenské sítě na polskou. "V rámci snah snížit energetickou závislost na Rusku jednáme s Evropskou komisí o projektech, které nám v tomto ohledu pomohou," napsal. O oživení projektu napojení na Polsko se podle něj nyní jedná na ministerské úrovni i na úrovni náměstků.

V Polsku chce Fiala probírat i další otázky související s ruskou agresí a boji na Ukrajině. S Morawieckým plánuje hledat společnou pozici pro nejbližší unijní jednání. Probírat chce Fiala i případný postup, pokud by Rusko zastavilo dodávky ropy podobně, jako to v posledních dnech učinilo u dodávek plynu do Polska a Bulharska. Hovořit budou i o dalších sankcích vůči Rusku.

Za další důležité téma cesty označil Fiala také dodávky černého uhlí z Polska. "My sice nakupujeme z Ruska poměrně málo černého uhlí přímo, ale zato nakupujeme většinu z Polska," řekl. Polsko by kvůli krácení dodávek ruského černého uhlí mohlo omezit i dodávky do ČR, dodal. "Chceme mluvit o tom, aby se to nestalo, pro nás by to bylo velmi problematické," dodal. Vláda hledá i alternativní zdroje, pokračování dodávek z Polska je ale klíčové, řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 5. října 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď