Fiala: ČR je na hraně počtu uprchlíků, který je schopna zvládat

foto Ilustrační foto - Zleva premiér Petr Fiala (ODS) a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) před začátkem mimořádného zasedání tripartity kvůli dopadům války na Ukrajině na ekonomiku, 17. března 2022 v Praze.

Praha - Česká republika je na samé hranici počtu uprchlíků, který je bez větších problémů schopna absorbovat. Do Česka za tři týdny ruské invaze přišlo 270.000 válečných utečenců z Ukrajiny. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání tripartity to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj ČR patří k zemím, které zvládají příliv příchozích nejlépe.

"V současné době je v ČR 270.000 lidí, kteří utekli před válečným konfliktem. Musíme si přiznat, že jsme na samé hranici toho, co dokážeme bez větších problémů absorbovat," řekl předseda vlády. Podle něj ČR musí pokračovat v krocích, které pomohou další případné vysoké počty příchozích zvládnout. Zmínil připravované změny zákonů, které upravují víza, zabezpečení, vzdělávání či zaměstnávání uprchlíků. Vláda se shodla také na příspěvcích na ubytování, ministerstvo pro místní rozvoj chystá dotace pro obce na pořízení a rekonstrukce bytů.

Podle dřívějších modelů z minulých migračních vln ČR mohla přijmout takový počet uprchlíků, který odpovídá dvěma procentům obyvatel. Je to něco přes 200.000 lidí. "Uprchlická vlna je svou rychlostí a velikostí nesrovnatelná. ČR to zvládne. A zvládneme i větší počty, musíme k tomu provést některé úpravy systému a musíme mít také finanční prostředky. Nechceme od EU, aby se zaváděly kvóty, ale aby existovala finanční solidarita k zemím, které jsou nejvíc postiženy uprchlickou vlnou," řekl premiér. Podle něj je v sedmadvacítce ochota ostatních států se na financování podílet. Některé dotační programy už fungují, některé bude potřeba upravit a jiné zřídit, dodal Fiala.

Uvedl, že ČR patří k cílovým zemím příchozích a také ke státům, které migrační vlnu zvládají nejlépe. Podle premiéra má Česko největší počet registrovaných na počet obyvatel. Ministerstvo vnitra vydalo dosud kolem 180.000 víz ke strpění. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) česká společnost zkouškou prošla mimořádně dobře a náročnější situace ji teprve čeká. "O to důležitější bude udržet sociální smír. Ten bude opakovaně vystavovaný útokům populistů a těch, kteří budou šířit lži, smyšlené příběhy," řekl po jednání tripartity ministr.

S vyvracením nepravdivých zpráv chtějí podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly pomáhat i odbory. Zprávy o propouštění českého pracovníka a přijetí ukrajinské uprchlice místo něj, které se začínají šířit, ověřují. "Nebyla to pravda. Budeme pomáhat s odbouráváním lží a smyšlených příběhů, které jsou součástí informační války," řekl Středula. Míní, že ČR bude muset kvůli velikému počtu příchozích posílit zdravotnictví, školství či sociální zabezpečení. Předák dodal, že ale nesmějí být rozdíly v přístupu k uprchlíkům a v přístupu k českým potřebným.

Víc než polovinu příchozích tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. Řada mužů, kteří pracovali v ČR, se naopak vrátila do vlasti bojovat. Mnohé firmy rodinám svých ukrajinských zaměstnanců poskytují podporu. Zaměstnavatelé nabízejí volná místa. Uprchlíci s vízem ke strpění budou mít po přijetí projednávaného zákona volný přístup na český trh práce, pracovní povolení nebudou potřebovat. Podle expertů na integraci by Česko mělo využít vzdělání a kvalifikaci příchozích. Podle odborů by bylo užitečné, aby lidé hned při registraci v asistenčním centru svou profesi hlásili.

Lídři odborů i zaměstnavatelů ocenili Fialovu cestu na Ukrajinu

Zástupci odborů i zaměstnavatelů po dnešním jednání tripartity ocenili úterní návštěvu Fialy v Kyjevě, který čelí ruským vojenským útokům. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka ukázala cesta do válečného území význam České republiky před předsednictvím v Evropské unii, kterého se Praha ujme v druhé polovině letošního roku.

Fiala navštívil Ukrajinu spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským a slovinským premiérem Janezem Janšou. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a předsedou vlády Denysem Šmyhalem jednali o ukrajinském boji proti ruské agresi.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula za návštěvu Fialovi poděkoval. "Chtěl bych vyjádřit poděkování za odvahu a dobrou značku pro ČR, kterou prokázal," uvedl. Fialovo rozhodnutí navštívit Kyjev je podle něj přesně ukázkou toho, co je aktuálně potřeba.

Hanák uvedl, že si váží premiéra, který o svobodě a demokracii jen nemluví. Cesta na území, kde agresor likviduje civilní obyvatelstvo, podle něj vyjádřila jasný postoj a statečnost. "Je to ta správná cesta, jak ukázat lidem příklad a také to, co je Česká republika. Když se blíží předsednictví, ukazujeme, jak významnou částí ČR (v Evropské unii) je," řekl. Doufá, že se Česko při předsednictví předvede jako stabilizovaná země se skvělými flexibilními lidmi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď