Fenomén devadesátek chce zmapovat celovečerní film, televizní dokument i kniha

foto Ilustrační foto - Americký rockový zpěvák Frank Zappa - pořízeno na pražském Výstavišti v pořadu "Adieu CA "- symbolické rozloučení s posledním sovětským vojákem na našem území.

Praha - Pod vedením producenta Petra Kozy vzniká projekt Devadesátky mapující historii tuzemské kultury a zejména hudby 90. let minulého století. Jeho součástí má být celovečerní film režiséra Radima Špačka a scenáristy Lukáše Csicselyho, šestidílný dokumentární televizní cyklus Jakuba Skalického i kniha hudebního historika a publicisty Radka Diestlera. Zatímco kniha by měla vyjít v příštím roce, filmové projekty plánují premiéru o dva roky později. ČTK o tom dnes za tvůrce informovala Silvie Marková.

"Tým Devadesátek v současné době oslovuje pamětníky a shání archivní materiály z let 1990 až 1999, fotografie, plakáty, vstupenky, programy, soukromé nahrávky, audio i video záznamy z koncertů či parties v klubech i na festivalech, fanziny, časopisy a další memorabilie z tohoto období, včetně koncertů zahraničních interpretů na našich pódiích," uvedla Marková.

Devadesátá léta minulého století byla v historii tuzemské kultury a zejména hudby podle tvůrců projektu Devadesátky dobou plnou euforie a nadějí. V Praze koncertovali Rolling Stones, sovětským tankům zamával z pódia Frank Zappa, do Československa se vrátil Ivan Král, zpod bývalého Stalinova pomníku začalo vysílat první soukromé rádio a pamětníci vzpomínají, jak se Michael Stipe ze skupiny R.E.M. marně snažil zaplatit u stánku na Vranovské přehradě platinovou kreditkou.

"Dalo by se říci, že jde o celkem nedávnou historii, ale čas letí rychleji, než se nám zdá a od roku 1990 už je to více než 30 let. Je to jeden z mnoha důvodů se důkladně do té doby ponořit a zachovat tu jedinečnost i pro budoucí generace," uvedl filmový producent Koza.

Režisér Špaček, který se ujal režie celovečerního filmu, snímek orámoval příběhem unaveného rockera padesátníka Franty a jeho dvacetiletého synovce Petra. "Měla by to být nejen vzpomínka na naše mládí, ale i na pocit kolektivní euforie, která tehdy ovládla celou společnost, nic se nezdálo nemožné a optimismus byl k mání zdarma na každém rohu," podotkl režisér.

Šestidílný dokumentární televizní cyklus Skalického chce zmapovat hudební scénu 90. let z více úhlů. Bude se zabývat kluby a festivaly, rozhlasovými a televizními pořady, časopisy a fanziny. Popíše činnost agentur a promotérů, připomene koncerty zahraničních hvězd i první zkušenosti českých kapel v zahraničí. Probere mainstream i extrémní žánry a přinese různé pohledy na gramofonový trh. Časovým rámcem cyklu bude období od 3. prosince 1989, kdy se konal koncert Pro všechny slušný lidi, až po rok 1999.Stejnými tématy se bude zabývat připravovaná kniha Diestlera o české a slovenské hudební scéně 90. let, která by měla vyjít v příštím roce v nakladatelství 65. pole. Více informací se nachází na stránkách projektu.

Hudební příznivce do 90. let loni vrátila výstava v pražském Popmuseu, která v létě nabídla ohlédnutí za událostmi, které před 30 lety hýbaly českou společností a popkulturou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď