Farnborough skončilo, Češi na aerosalonu zabodovali

foto Náměstek ministryně průmyslu a obchodu Petr Očko ve cvičném akrobatickém letounu DART 550 rakouského výrobce Diamond, který přistál na Farnborough Airshow s motorem GE řady H z pražských Letňan.

Farnborough (Británie) - Mezinárodní letecký salon Farnborough 2018 ve Velké Británii je minulostí. Největší evropská přehlídka vojenských a civilních letadel, která otevřela brány 16. července, dostála i letos svému významu: odpovídá mu přes 100 tisíc obchodních návštěvníků a vojáků, přítomnost kompletního dodavatelského řetězce pro globální aerospace, kontrakty v řádu miliard liber a show pro diváky. Česká republika byla u toho, a byla i vidět.

L-39 NG a F/A-259 Striker

Největší domácí výrobce Aero Vodochody, které se pod vedením generálního ředitele Guiseppe Giorda postupně mění ze subdodavatele pro jiné ve výrobce vlastních letadel, představilo zbrusu nový cvičný letoun L-39 NG. K odběrateli prvních čtyř letadel ve verzi lehkého bitevníku, jímž je Senegal, přidalo Aero ve Farnborough další významné objednavatele. S portugalskou společností SkyTech podepsalo závaznou dohodu o dodávce 10 cvičných strojů s opcí na dodávku dalších šesti letounů.

Dalším zákazníkem je RSW Aviation, jeden z největších poskytovatelů vojenského výcviku ve Spojených státech a armádách celém světě. Jde o dohodu ohledně dodávky 12 letounů

L-39NG a modernizace šesti stávajících L-39 na verzi L-39CW.

„Aero zároveň zaskočilo celý letecký svět odhalením nového bitevníku L-259 s izraelskou avionikou. Tisková konference byla obležena novináři a všude se neslo jediné: Česká republika je zpět na mapě výrobců letadel,“ zdůraznil Martin Macourek, ředitel zastoupení CzechTrade v Londýně. Víceúčelový bitevník s názvem F/A-259 Striker stojí na platformě staršího stroje L-159 Alca. Je určen pro blízkou leteckou podporu, protipovstalecké operace a pohraniční hlídkování. Aero na něm spolupracovalo s izraelskou společností Israel Aerospace Industries (IAI).

Diamond s H75-100

Světovou premiéru si odbyl rovněž letadlový výrobce Diamond z Rakouska, a to v podobě letounu Dart-550 s českým motorem H75-100 společnosti GE Aviation Czech.

„Dart-550 má skvělé technické parametry i design. Motor GE H75-100 je hmatatelným výsledkem českého vývoje a součinnosti soukromé a státní sféry,” uvedl náměstek ministryně průmyslu a obchodu Petr Očko, který má na starosti rozvoj nových technologií.

Letadlo je poháněno turbovrtulovým motorem GE řady H o výkonu 550 koní s elektronickým systémem řízení motoru a vrtule. Ovládání turbovrtulového motoru a vrtule jedinou pákou je revolučním řešením, které myslí na pilota a bezpečnost letu.

„GE Aviation Czech otevírá využitím motoru řady H ve výcvikovém akrobatickém letounu DART-550 zcela novou kapitolu uplatnění tohoto motoru,” dodal Očko. Loni byl v provozech GE Avaiation Czech Letňanech vyroben třístý motor řady H.

Od světel po opravny

Hodnotový vzestup v globálním dodavatelském řetězci potvrdili také další čeští výrobci, kteří přicestovali pod záštitou ministerstva průmyslu a obchodu.

PBS Velká Bíteš ukázala své motory do malých sportovních letadel a modelů,Aveo Engineering předvedlo světla do letadel, jako jsou Boeing 737. Firma RayService intenzivně jednávala s evropským výrobcem raket MBDA. Nechyběla hydraulika od Jihlavanu, který ji vyrábí pro letadla Airbus. O kontrakty se zajímaly i strojírenská firma Spoluworks, výrobce letecké techniky MESIT aerotrade a ČSA Technics, která zastupovala letecké opravny.

„Setkal jsem se na airshow se zástupci amerického GE Aviation, evropského Airbusu, brazilského Embraeru, britského Bae System či Rolls Royce. Ti všichni znají české podniky, které každým rokem posilují své dodavatelské pozice. Podílejí se také na výzkumu a vývoji jednotlivých součástí. Vyšší úroveň spolupráce s českými leteckými výrobci a větší zapojení do českého výzkumu a vývoje jsou témata, která budeme podporovat,“ podtrhl náměstek Očko.

Miliardová stíhačka

Hostitelská Velká Británie, která pořádá letecký salon ve Farnborough každý sudý rok, je druhým největším leteckým dodavatelem na světě. Její firmy jsou pro české letecké společnosti velkou příležitostí. Tamní pobočka agentury CzechTrade proto uspořádala obchodní misi s cílem otevřít dveře u klíčových ostrovních a světových výrobců. Program jednání vedl náměstek ministryně průmyslu a obchodu Petr Očko, účastnili se ho i představitelé české ambasády v Londýně a agentur CzechInvest a CzechTrade.

Klíčové schůzky se konaly zejména u společnosti Embraer, pro kterou je Aero Vodochody stěžejním dodavatelem v projektu vojenského letounu KC 390. Překvapením se však stala firma BAE Systems, která oznámila projekt stíhačky 6. generace v řádu miliard liber. Jak sdělil ministr obrany Gavin Williamson, stíhačku by mělo vyvíjet konsorcium BAE, Rolls-Royce, Leonardo a MBDA. „Všechny tyto společnosti jsme navštívili, spolu s Airbusume UK, Thales UK a GE Aviation,” řekl Martin Macourek z CzechTrade.

Více než 400 schůzek

Česká reprezentace se na letošním Farnborough mohla pochlubit největší expozicí ze zemí střední a východní Evropy. Stánek oficiální národní účasti doplnila výstava Aera Vodochody v nové Hale 1.

„Zástupci společností a profesních svazů se zúčastnili celkem přes 400 schůzek a jednání, během nichž se znovu potvrdilo, že český letecký průmysl zaujímá nepřehlédnutelnou pozici na evropské a světové úrovni,“ vypočetl Zbyněk Hruška, výkonný ředitel Asociace leteckého a vesmírného průmyslu.

Desetinu tohoto počtu absolvoval manažer CzechInvestu Erik Bolebruch.„Český stánek jsem představil Johnu Whitovi, řediteli péče o zákazníky britské divize GE Aviation. Ten připomněl, že na Farnborough je zájem o nový turbovrtulový motor GE Catalyst z dílny pražského závodu GE,“ řekl Bolebruch.

Výzkum, vývoj a výroba turbovrtulového motoru GE Catalyst je ostatně páteří investiční smlouvy, který uzavřel americký gigant GE Aviation s českou vládou na říjnu roku 2016. John White se při prohlídce české expozice zastavil také u firmy RayService, který dodává pro motor GE Catalyst kabely.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď