Farnborough 2018 začalo. Češi jsou u toho

foto Ilustrační foto - Nový typ motoru využitelného třeba v bezpilotních leteckých prostředcích představila 15. června 2018 v Brně společnost První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš. Vyniká dobrým poměrem mezi hmotností a tahem. Jeho uvedení na trh firma spojila s oslavami 100 let československého leteckého průmyslu a 40 let kosmonautiky na náměstí Svobody.

Více než 1600 kilometrů po povrchu i pod mořem, 34 hodin na cestě, jeden kamion s 5,5 tuny nákladu. Taková bylo logistika české národní účasti na mezinárodní letecké přehlídce Farnborough International Airshow, která začala dnes a potrvá do neděle 22. července. Na prestižní akci, která se koná ve Velké Británii každý sudý rok, přicestovalo sedm tuzemských firem s puncem oficiálního účastníka, dalšími aktéry jsou profesní svazy a několik podniků, které přicestovaly na vlastní pěst. Českou přítomnost na události, na které se podle zasvěcených „nedá nebýt”, připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se společností Exponex.

„V nové funkci na MPO mám na starosti agendu inovací, nových technologií a průmyslu 4.0 a jsem rád, že právě letecký sektor dokládá technologický um zdejších firem. Letectví znamená špičkové technologie a my je máme,“ zdůraznil náměstek ministryně průmyslu a obchodu Petr Očko. „Jde zároveň o sektor, který se neustále vyvíjí a žádá si inovace. Z nových technologií zmíním například 3D tisk, který letí v oboru a pomáhá urychlit vývoj nových letadel. Základna, kterou tu v leteckém odvětví máme, je skvělá, stoletá historie, téměř stovka výrobních firem, Češi významně přispívají do dodavatelských řetězců světových špiček jako Airbus, či Bombardier. Téměř každé letadlo Airbus, ve kterém vyrážíme do světa, má nějaký český prvek. Udržet krok se světovými jedničkami v inovačních trendech je pro nás klíčové. Ty se na jedné adrese sejdou na Farnborough International Airshow. Jsem rád, že letos bude prezentována řada novinek vyvinutých v České republice a rádi podpoříme jejich uplatnění na světových trzích," zdůrazňuje náměstek ministryně Petr Očko.

Plocha české expozice činí 102 m2, představí se na ní firmy Aveo Engineering, Czech Airlines Technics, JIHLAVAN, MESIT, PBS Velká Bíteš, SpoluWorks a RayService. Po vlastní ose si účast zorganizovaly GE Aviation Czech, Jihostroj a Aero Vodochody. Přítomni jsou rovněž zástupci Asociace leteckých výrobci, Moravského leteckého klastru a Svazu českého leteckého průmyslu. Na akci se podílejí i agentury CzechInvest a CzechTrade.

„Farnborough International je dlouhodobě náš vrchol sezony v oblasti leteckého průmyslu, vždyť jen během tzv. trade days projde branami kolem 100 tisíc návštěvníků. Pro CzechTrade Londýn je to mimořádná příležitost posílit vztahy s klíčovými partnery jako například BAE Systems, ale též s britskými leteckými aliancemi, které seskupují dodavatelské řetězce kolem klíčových originálních výrobců,“ doplňuje Martin Macourek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně.  

CzechInvest, který má na starosti podporu domácího podnikání za pomoci toku zahraničních financí, bude na Farnborough „prodávat“ Česko jako adresu pro zahraniční investice do letectví. Právě Farnborough považuje agentura za jednu z významných letošních světových akcí. CzechInvest hodlá zvyšovat investiční vlnu do vysoce technologických sektorů, nových technologií a posílení tuzemského know-how. Letectví mezi ně neodmyslitelně patří. Silná strojírenská základna, vynikající výzkumně-vývojové kapacity, kvalifikovaná pracovní síla, podpora ze strany státu, skvělá reputace výrobků a jejich vysoká spolehlivost v nejrůznějších klimatických podmínkách, to vše posiluje podle agentury konkurenceschopnost země na světových trzích a umožňuje další rozvoj tradičně vysoce kvalitních leteckých a kosmických technologií. Až dosud dojednal Czechinvest od České republiky v oblasti leteckého průmyslu 27 tuzemských a zahraničních investičních záměrů v souhrnné výši 12,2 miliardy korun. Vytvořit mají přes čtyři tisíce nových pracovních míst.

Na programu letošního Farnborough mají čeští výrobci a představitelé setkání s indickou oficiální delegací, čeká se pokračování kontaktů s kanadskými protějšky (navážou na loňskou českou misi v Kanadě a letošní výpravu Kanaďanů do Česka). Například PBS Velká Bíteš zaujala návštěvníky ze zámoří natolik, že se obrátili na podnik s konkrétní poptávkou.

Čas by měl zbýt i na společenské události: v úterý 17. července se koná české večerní recepce ve vyhlášením hotelu Aviator, ve středou se v průběhu happy hours bude na českých stáncích čepovat české pivo.

A co čekají od výpravy do Spojeného království samy firmy?

• Aveo Engineering: Na Farnborough představí dominanty výroby, Aveo je předním světovým výrobcem špičkových elektronických řešení a inovativních produktů pro osvětlení LED v letectví, námořní dopravě, těžbě, průmyslu a bezpečnosti.

• Czech Airlines Technics: V České republice je to největší opravce střednětraťovych komerčních letadel  (A320FAM, B737, ATR72) s dlouhou historií.    

• PBS Velká Bíteš: V Anglii představí nový proudový motor PBS TJ80, určený zejména pro cvičné terče a jiné bezpilotní prostředky. Motor je další vývojovou etapou motorového programu PBS.

• Ray Service: Tradičním výrobce kabelových svazků a elektromechanických sestav pro letecký průmysl chce ukázat, že se mu podařilo posunout aktivity směrem k návrhu technických řešení kabeláže, například pro nový motor Catalyst od GE Aviation.

• Jihlavan: Účastní se pravidelně, aby vedli jednání se současnými partnery a oslovili nové.

U příležitosti letošního ročníku Farnborough připravila Česká tisková kancelář ve svém servisu Protext speciální přílohu CZECH AIRCRAFT: 100 YEARS AT THE FOREFRONT OF HISTORY, která v angličtině mapuje tuzemskou přítomnost na této airshow a představuje jednotlivé aktéry akce. Příloha bude v tištěné verzi k dostání v české expozici, elektronickou verzi si můžete stáhnout ZDE.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď