Farage hodlá odstoupit z čela své nové strany

foto Nigel Farage, lídr protiunijní Strany pro brexit na snímku z 1. října 2019.

Londýn - Britský politik Nigel Farage, který proslul především snahou prosadit odchod Velké Británie z Evropské unie, dnes oznámil, že hodlá odstoupí z pozice vůdce své Strany pro brexit, kterou před časem přejmenoval na Reform UK. Uvedla to agentura Reuters.

Farage ještě dříve stál v čele euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Roky vedl kampaň proti členství Británie v EU a jeho snaha sehrála roli v rozhodnutí konzervativní vlády, která v roce 2016 uspořádala referendum o setrvání či vystoupení z EU.

Nyní prohlásil, že Strana pro brexit pomohla konzervativcům "přijít k rozumu", aby si vybrali Borise Johnsona za svého vůdce i s jeho "probrexitovou" agendou.

"Konečný výsledek (brexitu) odřízl Severní Irsko od zbytku Velké Británie a příšerně zachází s našimi rybáři, ale jsme venku (z EU) a není cesty zpět," uvedl Farage v prohlášení. Zdůraznil, že výhody brexitu jsou již patrné, a to jak z hlediska opatřování vakcín proti covidu-19, tak uzavírání obchodních dohod po celém světě, zatímco EU je pro smích.

Farage také uvedl, že nyní cítí, že může udělat pro posun veřejného mínění prostřednictvím médií a sociálních médií stejně, jako dříve v roli vůdce politické strany v kampani.

Farageho v čele strany Reform UK nahradí šestapadesátiletý podnikatel a politik Richard Tice, který až do odchodu Spojeného království z EU byl poslancem Evropského parlamentu, podobně jako dříve Farage.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď