Evropa bude mít nový program InvestEU

foto Ilustrační foto - Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Evropský parlament schválil program InvestEU. Tato iniciativa se zaměří na čtyři hlavní oblasti: udržitelná infrastruktura, výzkum, inovace a digitalizace, malé a střední podniky a sociální investice a dovednosti. Spolu s fondem vznikne i poradenské centrum, jež bude poskytovat cílenou podporu předkladatelům projektů, a internetový portál, na němž bude k dispozici databáze projektů připravených k realizaci.

Program, jehož iniciátorem je Evropská komise, zjednoduší přístup k evropskému financování investičních projektů. Zároveň má toto financování zefektivnit. Navazuje na úspěch předešlého plánu šéfa Komise Jean-Claude Junckera a spojuje v sobě Evropský fond pro strategické investice a třináct dalších finančních nástrojů EU, které slouží k podpoře investic v unii.

„Díky investičnímu plánu se Evropa dostala znovu do hry a naplnila se prvořadá priorita této Komise: vytváření pracovních míst a zajištění růstu. Můžeme ale udělat ještě více, a proto potřebujeme program InvestEU. Prostřednictvím inteligentního využívání rozpočtu Unie přispěje InvestEU k tomu, aby Evropa nadále přitahovala investory z celého světa. Během příštího desetiletí přinese tento program nejméně 650 miliard eur, které může Evropa investovat do své budoucnosti, do své ekonomiky a do svých občanů,“ uvedl Juncker.

Program InvestEU využije omezené množství veřejných zdrojů s rozpočtovou zárukou EU, které aktivují značné soukromé i veřejné finanční prostředky. Záruka ve výši 38 miliard eur se zaměří na investice ve čtyřech hlavních oblastech: udržitelná infrastruktura, výzkum, inovace a digitalizace, malé a střední podniky a sociální investice a dovednosti. Měla by v Evropě podnítit další investice ve výši nejméně 650 miliard eur.

Připojené poradenské centrum bude pak poskytovat cílenou podporu předkladatelům projektů a internetový portál, na němž bude k dispozici databáze projektů připravených k realizaci, která bude snadno přístupná potenciálním investorům.

Program InvestEU je partnerstvím se skupinou Evropské investiční banky (EIB). Budou se do něj moci zapojit také jiní realizační partneři. Rozpočtové aspekty programu InvestEU závisejí na dosažení celkové dohody o příštím dlouhodobém rozpočtu EU, který Komise navrhla v květnu 2018.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď