Europoslanci se výrazně zasadili o Unii kapitálových trhů

foto Výkonný místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

EU se opět o něco přiblížila dokončení unie kapitálových trhů. Schváleno už bylo 11 z 13 návrhů, díky nimž se unie kapitálových trhů stane hybnou silou investic na jednotném trhu. Podnikům v Evropě nabídne dodatečné zdroje financování, občanům více příležitostí spoření pro budoucnost.

Projekt unie kapitálových trhů, který byl ústředním bodem záměru Evropské komise podpořit v Evropě růst, investice do inovací a globální konkurenceschopnost, podpořil nyní Evropský parlament. Ten přijal značný počet právních předpisů, které představují další krok k dokončení unie kapitálových trhů.

„Unie kapitálových trhů poskytne podnikům více možností financování jak na domácím trhu, tak v celé Unii, a spotřebitelům více možností spoření. Alternativní tržní zdroje financování mají zvláštní význam pro financování inovací, podnikání a nově založených podniků, které nejvíce přispívají k vytváření pracovních míst. Projekt bude přínosný pro všechny členské státy a prostřednictvím sdílení rizik soukromým sektorem zároveň výrazně posílí hospodářskou a měnovou unii,“ prohlásil místopředseda Komise Valdis Dombrovskis, odpovědný za finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů.

Unie kapitálových trhů orientuje investice na projekty, které jsou šetrné k životnímu prostředí, a proto přispívá k udržitelnému a uhlíkově neutrálnímu programu EU. Silná unie kapitálových trhů je rovněž nezbytná jako doplněk bankovní unie pro posílení hospodářské a měnové unie a mezinárodní úlohy eura.

„Komise splnila svůj závazek vybudovat unii kapitálových trhů do roku 2019. Unie kapitálových trhů přímo přispívá k závazku Junckerovy Komise podpořit investice, pracovní místa a růst prostřednictvím diverzifikace tržního financování evropských podniků. Nyní jsme položili základy unie kapitálových trhů a v příštím funkčním období je třeba pokračovat v dalším úsilí, aby velké i malé podniky, investoři i střadatelé mohli nadále využívat jejích výhod,“ připomněl Jyrki Katainen, místopředseda pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost.

Všechny přijaté návrhy celkově přispějí k rozšíření cílů unie kapitálových trhů, které souvisí s inovativním financováním, vytvářením většího množství investičních příležitostí a jejich přenášení místní úrovně na evropskou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď