Europoslanci podpořili posílení pravomocí evropské lékové agentury

foto Evropský parlament

Štrasburk/Brusel - Evropský parlament podpořil posílení pravomocí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), které by mělo zemím Evropské unie v budoucnu pomoci lépe reagovat na krize podobné nynější koronavirové pandemii. Poslanci dnes schválili návrh na rozšíření působnosti EMA, která by měla monitorovat zásoby klíčových léků v EU a řešit případné nedostatky. Evropští zákonodárci chtějí také vytvořit digitální databázi léčiv přístupnou EMA i úřadům členských zemí. Parlament bude o dnes schválené pozici dále vyjednávat s unijními státy.

Rozšíření pravomocí EMA je součástí přípravy zdravotní unie, v jejímž rámci chce Evropská komise v reakci na problémy vyvolané pandemií posílit i roli Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Plánuje také společnou podporu výzkumu nových léčiv či zpřístupnění levnějších generických léků obyvatelům EU.

V případě lékové agentury by reforma měla předejít opakování situace, kdy zvláště v první fázi pandemie některé země trpěly nedostatkem ochranných pomůcek či léků a další státy zakázaly jejich vývoz.

"Musíme mít přehled o zásobách, znát aktuální nabídku a poptávku, pohyb léků i zdravotnického materiálu mezi státy, a také sledovat výrobní i dodavatelské řetězce. Jen tak nás jakákoli další krize nezastihne nepřipravené," prohlásila místopředsedkyně EP Dita Charanzová z europoslanecké frakce liberálů.

Poslanci schválili návrh výraznou většinou 587 ku 28 hlasům. Pokud se na návrhu v příštích měsících shodnou se členskými státy, měla by mít EMA k dispozici centralizovanou digitální databázi léčiv, na jejímž základě by ve spolupráci s národními orgány zjišťovala mezery v zásobách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pondělí 27. června 2022

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď