Elektromobily z Číny razantně zvyšují svůj podíl v Evropě

foto Polestar 2 míří na zákazníky, které pokukují po Tesle Model 3. Parametry mají obě auta prakticky totožná.

Zatímco v kategorii aut se spalovacími motory byl vždy podíl čínských značek na celkovém evropském prodeji naprosto marginální, v případě elektromobilů se pořádky zásadně mění. Upozornil na tom v článku, který je dílem specialisty na automobilový průmysl Felipe Muňoze z JATO Dynamics, internetový magazín Motor 1. com.

Téměř každé šesté auto s plně elektrickým pohonem, které se vloni v Evropě zaregistrovalo do provozu, smontovali dělníci v některé z čínských automobilek. Čína obsadila v žebříčku zemí prodávajících v Evropě elektromobily druhé místo za Německem. Třetí pak byli Korejci, čtvrtá Francie a pátá Česká republika.

Doslova ohromující je pak meziroční růst čínského podílu. Ještě v roce 2019 činil pouze 0,5 procenta, v roce 2020 přesně 3,5 procenta a konečně vloni pak 14,7 procenta. Během prvního čtvrtletí letošního roku vystoupal již na 18,7 procenta.

Zatím to však neznamená, že by se v Evropě ve větší míře prodávaly modely značek čínského původu. Vesměs se dovážejí modely, které v čínských továrnách prodávají tradiční světové automobilky. Z nich nejvíce (cca 50 procent) připadá na Teslu. Větší než desetiprocentní podíl měla ještě Dacia, MG a Polestar. Těsně pod desetiprocentní hranicí skončilo BMW. Až daleko za nimi jsou „plnohodnotné“ čínské vozy značek Aiways, BYD nebo Xpeng.

Důvody, proč vozů Made in China v Evropě přibývá, jsou v zásadě dva. Tím prvním je obrovská kapacita čínských továren, které zvládají uspokojovat domácí poptávku a ještě mají možnost nabídnout vozy na export, tím druhým pak stoupající kvalita jejich produktů.

Podle autora článku se dá očekávat, že postupně začnou některé modely původně určené výhradně pro čínský trh do Evropy dovážet také další známé značky. Konkrétně zmiňuje Volkswagen a Mercedes-Benz.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď