EK navrhla další prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců až do března 2025

foto Ilustrační foto - Zahájení pilotního provozu Centra následné podpory ukrajinským uprchlíkům (CNPUU), 14. prosince 2022, Praha.

Brusel - Evropská komise dnes navrhla další prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců v Evropské unii. Mechanismus by měl být prodloužen až do 3. března 2025, uvedla EK ve svém prohlášení. Návrh ještě musí schválit členské státy, komplikace se ale nečekají. Předpokládá se, že k tomu dojde příští týden na setkání unijních ministrů vnitra a spravedlnosti. Dočasná ochrana umožňuje lidem, kteří uprchli před ruskou agresí, přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh.

"Evropská komise navrhuje další prodloužení dočasné ochrany pro lidi prchající před ruskou agresí proti Ukrajině ze 4. března 2024 až na 3. března 2025," napsala komise. "Bude tak poskytnuta jistota a podpora více než čtyřem milionům osob, které tuto ochranu v celé EU požívají," dodala.

EU v březnu 2022, krátce po napadení Ukrajiny, aktivovala směrnici o přechodné ochraně. Nouzový mechanismus může spustit při mimořádném přílivu uprchlíků. Ti tak mohou dostat co nejrychleji a bez byrokratických průtahů ochranný status. Mechanismus EU původně platil na jeden rok, nejdříve byl prodloužen do 4. března 2024, nyní Evropská komise navrhla další prodloužení o rok.

"Komise se domnívá, že důvody pro dočasnou ochranu přetrvávají a že by proto měla být dočasná ochrana prodloužena jako nezbytná a přiměřená reakce na současnou nestabilní situaci, která zatím nepřispěla k bezpečnému a trvalému návratu osob požívajících dočasné ochrany v EU," stojí v tiskovém prohlášení.

O plánovaném prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské běžence hovořila již minulý týden ve středu ve své projevu o stavu unie šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď