Egyptolog Bárta napsal knihu Tutanchamon ke 100. výročí nálezu faraonova hrobu

foto Křest knihy Miroslava Bárty Tutanchamon, 28. listopadu 2022, Praha. Knihu pokřtía předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Praha - Egyptolog a archeolog Miroslav Bárta napsal knihu Tutanchamon ke 100. výročí nálezu nepoškozené hrobky faraona v egyptském Údolí králů. Objev, který poodhalil roušku tajemství nad jednou z nejvyspělejších starověkých civilizací a podnítil zájem o historii Egypta, učinil 4. listopadu 1922 britský archeolog Howard Carter. Knihu z ediční řady Populárně naučná dnes v pražském Paláci knih Luxor pokřtila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Tutanchamona jsem dříve neměl moc rád, všichni kolem o něm mluvili, ale mně trvalo nějakých třicet let, než jsem v něm nalezl zalíbení. V knize se čtenáři mimo jiné dozví o jeho slavných rodičích, nebo proč hrobka stále skrývá řadu záhad," uvedl Bárta. Nález hrobky Tutanchamona považuje za "největší archeologický objev v dějinách planety".

Bártova knih obsahuje vedle historie Tutanchamona a okolností nálezu hrobky také fotografie nebo chronologickou tabulku známějších panovníků starého Egypta. Publikace provází čtenáře osudovými milníky v životě krále, který byl v době své vlády ještě chlapec, jeho rodiny a slavných předků – dědečka Amenhotepa III., otce a legendárního náboženského reformátora Achnatona.

"Hledání a zkoumání Tutanchamonovy hrobky je fascinujícím příběhem dvou mužů, které dělila více než tři tisíciletí: Tutanchamona a Howarda Cartera. Tato kniha je především jejich příběhem. Zlato či tisíce předmětů pocházejících z hrobky jsou sice významné, ale ve srovnání s příběhem těchto dvou mužů představují pouhé kulisy," napsal v úvodu knihy Bárta.

Výjimečnost objevu hrobky Tutanchamona spočívala v tom, že vykradači hrobek ji nestihli v minulosti zcela vyloupit a do pohřební komory se sarkofágem Tutanchamona a dalších dvou místností dokonce vůbec nevstoupili. Poslední artefakty byly z hrobky vyvezeny po osmi letech, v listopadu 1930. Všechny objevené předměty zaplnily 12 výstavních hal v káhirském Egyptském muzeu.

Tutanchamon se na trůn dostal asi v devíti letech a zemřel nejspíš v 18 či 19 letech. Samotný Carter jednou řekl, že jeho "jediným významným činem bylo to, že zemřel a byl pochován".

Nález Tutanchamonovy hrobky byl také obestřen tzv. faraonovou kletbou. Při pracích na hrobce totiž zemřelo několik lidí, prvním z nich byl lord Carnarvon, který práce financoval - a zrodila se legenda o faraonově kletbě, jež zahubí každého, kdo do hrobky vstoupí.

Miroslav Bárta, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu. Těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Kromě egyptologie se zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost. V roce 2021 vydal knihu Sedm zákonů. Jak se civilizace rodí, rostou a upadají, která byla v anketě Lidových novin zařazena mezi nejlepší knihy roku. Společně s Petrem Horkým nedávno představili dokumentární film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 17:00 20°C

Celá předpověď