E-shop dálničních známek odbavil skoro 14.000 transakcí

foto Majitel české pobočky reklamní agentury WMC Grey a digitální agentury Actum LinkedIn Tomáš Vondráček ukončil 26. ledna 2020 v Praze takzvaný hackathon, na kterém skupina 60 dobrovolníků pracovala na informačním systému k elektronickým dálničním známkám. Organizátoři systém zveřejnili a v příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu.

Praha - Testovací e-shop elektronických dálničních známek, který o víkendu naprogramovala skupina dobrovolníků, navštívilo za prvních 22 hodin 176.000 uživatelů. Lidé na webu fairznamka.cz provedli 13.971 transakcí. ČTK to sdělil Tomáš Vondráček, organizátor víkendového hackatonu. Web byl spuštěn v neděli před 19:00. Výtěžek z transakcí je určen Nadačnímu fondu Kolečko, který pomáhá dětem po těžkých úrazech.

Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun. Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému společnost Asseco Central Europe. Zakázka se stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní.

Kvůli problematické zakázce byl minulý týden odvolán ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Jeho nástupce v čele úřadu, vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO), v neděli uvedl, že stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám. Tendr byl podle něj vypsán nelogicky. Všechny zakázky k systému budou přepracovány.

Majitel české pobočky reklamní agentury WMC Grey a digitální agentury Actum LinkedIn Tomáš Vondráček ukončil 26. ledna 2020 v Praze takzvaný hackathon, na kterém skupina 60 dobrovolníků pracovala na informačním systému k elektronickým dálničním známkám. Organizátoři systém zveřejnili a v příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu. E-shop, který o tomto víkendu naprogramovala skupina 60 dobrovolníků, je přístupný na internetových stránkách fairznamka.cz. Programátoři vytvořili všechny veřejné části, které měl stát v zadání. Část, která v původní zakázce podléhala utajení, si podle Vondráčka musí stát zařídit přes firmy s bezpečnostní prověrkou. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že pokud IT systém vyvíjený dobrovolníky bude plně funkční, stát ho využije.

Uživatelé mohou v e-shopu koupit testovací známky v hodnotě jedné až tří korun, výtěžek z nich bude podle Vondráčka určen na charitativní účely. Systém obsahuje také interaktivní podporu a je vytvořen v několika jazykových mutacích. Otestována byla i kontrola platby u projíždějících vozidel.

Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku a zcela nahradit dosavadní papírové kupony.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď