Důvěra v českou ekonomiku byla v dubnu nejvyšší za poslední rok

foto Ilustrační foto - Dívka nakupuje 12. dubna 2021 v jednom z plzeňských papírnictví. Od téhož dne se do škol vrátili žáci prvního stupně, vláda proto rozhodla o otevření obchodů s dětským oblečením, s obuví a papírnictví.

Praha - Důvěra v českou ekonomiku byla v dubnu nejvyšší za poslední rok. Stoupla na 94,7 bodu z březnových 87 bodů, ukázal indikátor Českého statistického úřadu. Zvýšila se jak důvěra podnikatelů, tak spotřebitelů. Podle statistiků je to zřejmě avizovaným rozvolňováním opatření proti šíření koronaviru.

"Předpokládaný růst tempa výrobní činnosti v průmyslu a především očekávané zlepšení poptávky a ekonomické situace podniků v odvětvích obchodu a služeb, motivované zřejmě avizovaným postupným rozvolňováním ekonomiky, byly zdaleka nejvýznamnějšími faktory růstu dubnové důvěry podnikatelů,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil proti březnu o 7,1 bodu na 94,8 bodu, pesimismus mezi podnikateli narostl jen ve stavebnictví. U spotřebitelů důvěra stoupla o 9,9 bodu na 93,9 bodu. Proti loňskému dubnu, kdy se naplno projevily dopady první vlny pandemie koronaviru, je důvěra vyšší.

V průmyslu v dubnu důvěra stoupla o 6,9 bodu na 102,3 bodu, přičemž nad stovkou byl indikátor naposledy v listopadu 2018 a vyšší než nyní byl před třemi roky. Zvýšil se především podíl podnikatelů očekávajících v příštích třech měsících růst tempa výroby a snížil se podíl těch, kteří hodnotí poptávku jako nedostatečnou. Za hlavní bariéry růstu produkce označilo 30 procent podniků nedostatečnou poptávku, nedostatek materiálu a zařízení limituje 24 procent podniků. "Nedostatek materiálu a zařízení označilo za hlavní bariéru růstu produkce vůbec největší procento respondentů od počátku sledování," zdůraznila Silvie Vyplašilová z ČSÚ.

Využití výrobních kapacit podniků ve zpracovatelském průmyslu v dubnu dosáhlo téměř 85 procent, což je o něco méně než v předchozím čtvrtletí. Podnikatelé odhadují zajištění práce zakázkami na 12 měsíců. Podniky ve zpracovatelském průmyslu letos očekávají růst investic o zhruba 11 procent po loňském poklesu o 15 procent. "Očekávané investice by se v tomto roce měly týkat převážně obnovy stávajících výrobních zařízení a rozšíření výrobních kapacit. Méně už pak pořízení nových technologií," uvedla Vyplašilová.

Mezi podnikateli se snížila v dubnu důvěra jen ve stavebnictví, a to proti březnu o 5,5 bodu na 110,9 bodu. Proti loňskému dubnu je důvěra ve stavebnictví vyšší. Letos v dubnu se zvýšil podíl stavebníků považujících poptávku za nedostatečnou, zároveň se snížil podíl podnikatelů očekávajících, že v příštích třech měsících zvýší počet zaměstnanců.

Důvěra podnikatelů ve službách včetně bankovního sektoru stoupla o 8,6 bodu na 85,4 bodu, i v tomto případě je důvěra meziročně vyšší. O něco vyšší byla loni v září.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku po tříměsíčním poklesu zvýšila, proti březnu stoupla o 9,9 bodu na 93,9. Meziročně je vyšší, vrátila se na úroveň z loňského léta. Po třech měsících se snížil podíl spotřebitelů očekávajících v příštích 12 měsících zhoršení ekonomické situace. Obavy z růstu nezaměstnanosti sice poklesly, ale podíl spotřebitelů očekávajících její zvýšení zůstává vysoko nadprůměrný. Obavy spotřebitelů ze zhoršení vlastní finanční situace se oproti březnu téměř nezměnily, vzrostl ale počet respondentů, kteří předpokládají, že během 12 měsíců uspoří nějaké peníze. Obavy lidí z růstu cen jsou stále vysoké, uvedl ČSÚ.

Růst důvěry v ekonomiku není podle analytiků díky vývoji pandemie překvapením

Zvýšení důvěry v českou ekonomiku není podle analytiků oslovených ČTK v souvislosti s očekávaným uvolňováním protipandemických opatření překvapením. Zároveň ale varují, že očekávání, která jsou za zvýšením důvěry, se nemusí nakonec zcel naplnit.

"Při pohledu na dubnové výsledky nálad v české ekonomice nelze nebýt optimistický, pokud jde o další vývoj ekonomiky. Samozřejmě nejisté je zatím načasování úplného rozvolnění, avšak zakázky a očekávaná poptávka indikují výrazné zlepšení situace v dalších měsících," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Na druhou stranu je podle něj zatím třeba počítat s přetrvávajícím nedostatkem dovážených komponent, který bude brzdit výrobu zejména automobilového průmyslu.

"Vzhledem k postupné vakcinaci obyvatel, zlepšování pandemické situace a vidině postupného rozvolňování restriktivních opatření, je zlepšení dubnové důvěry pochopitelné. Růst důvěry je však tažen zejména složkou očekávání, která se však v příštích měsících nemusí naplnit v takové míře, jak nyní firmy i domácností doufají," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Dodal, že obdobně se důvěra mezi spotřebiteli zlepšila v dubnu v celé eurozóně a dosáhla nejvyšší úrovně od začátku pandemie.

"S tím, jak pokračuje rozvolňování protiepidemických opatření u nás i ve světě, bychom v nejbližších měsících měli vidět další růst důvěry v ekonomiku. Rizikem zůstávají další pandemické vlny," uvedl ekonom Komerční bank Michal Brožka. Silný růst by se měl podle něj dostavit v průmyslu i ve službách i v obchodě s tím, jak budou odstraněny protiepidemické bariéry. "V případě stavebnictví je hlavní bariérou nedostatek pracovníků a zdlouhavé projekty, což jsou věci, které se rychle nezmění," dodal.

I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude pro další vývoj důvěry v tuzemské ekonomice mít i nadále klíčový dopad vývoj na pandemie a s ním související schopnost trvale uvolnit či zcela odstranit omezení. "Dubnový průzkum zároveň naznačuje, že ekonomické oživení bude spojeno s růstem cen a téma inflace s možností zvýšení úrokových sazeb by tak mělo v letošním druhém pololetí dominovat debatám České národní banky," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď