Brno - Druhé české předsednictví v Evropské unii, které za pár dnů končí, se podle politologa Petra Kanioka povedlo. Česko přispělo k udržení evropské jednoty a zejména v energetice vyjednalo několik důležitých kompromisů. Podle experta Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity politici napodruhé pochopili smysl předsednictví, které je potřeba vnímat především jako službu partnerům. Dokázali se vyvarovat kontroverzí a nesnažili se ostatním vnucovat svůj pohled na věc. Nedostatky vidí Kaniok v komunikaci k domácímu publiku.
"Končící předsednictví lépe pochopilo jeho smysl, který je hlavně v trpělivém vyjednávání a hledání kompromisů. V tomto Česko obstálo až překvapivě dobře a předsednictví výrazně zlepšilo naši reputaci v Evropské unii," uvedl Kaniok v tiskové zprávě.
EU je podle politologa nyní v solidní kondici. Česko dokázalo posunout řadu legislativních návrhů, úspěšné bylo například v digitalizaci či v environmentální legislativě. Švédsko, které Evropskou unii převezeme od ledna 2023, tak má podle něj na co navazovat.
"Horký brambor, který předáváme, ale který EU pálí už delší dobu, je Maďarsko a stav právního státu v něm. Zde Česko agendu nikam moc neposunulo, možná také díky pro mě nepochopitelnému stále existujícímu sentimentu části ODS vůči Viktoru Orbánovi,“ řekl Kaniok. Orbán je maďarským premiérem.
Přestože česká politika v době předsednictví uspěla, neměla by podle Kanioka usnout na vavřínech. "O úspěch se zasloužily desítky konkrétních lidí, kteří navíc nabyli spoustu kontaktů a zkušeností. Velkým úkolem Česka a vlády nyní bude tento potenciál rozvíjet a využít. Bylo by chybou, kdyby se opakoval propadák z roku 2009, kdy většina šikovných lidí, kteří přišli pracovat pro předsednictví, ze státní správy zmizela a předsednické know-how zůstalo nevyužito,“ řekl Kaniok.
Politolog ale kritizuje komunikaci směrem k domácímu publiku a nízkou "viditelnost" předsednictví a s ním souvisejícího vlivu Česka v EU. "Česká politika dosud bohužel dlouhodobě konstruovala EU spíše jako 'oni' a 'Brusel', což mohlo předsednictví pomoci změnit. Tohle vláda podle mého názoru podcenila a měla dělat mnohem lépe. Očekával bych zejména aktivitu ministra pro evropské záležitosti, který se komunikaci mohl věnovat,“ uvedl Kaniok. Ministrem je Mikuláš Bek (STAN).
České předsednictví v Radě EU označily za úspěšné také unijní špičky. Předseda Evropské rady Charles Michel minulý týden na závěrečné tiskové konferenci po jednodenním summitu EU uvedl, že české předsednictví bylo velmi aktivní a angažované, podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové má Evropa vůči Česku dluh vzhledem k jeho práci za posledního půl roku.