Dorazily bouřky, hasiči mají napilno zejména v Olomouckém kraji

foto Hasiči kvůli bouřkám 21. června 2021 v podvečer evidovali v Olomouci už více než dvě desítky výjezdů. Hasiči odpoledne odčerpávali vodu ze zatopené garáže v Zábřehu na Šumpersku, kde voda zalila i zaparkované auto.

Praha - Česko zasáhly první bouřky, před kterými po horkých dnech varovali meteorologové. Bezmála čtyři desítky výjezdů evidují dnes odpoledne kvůli bouřkám hasiči v Olomouckém kraji, kde odstraňují hlavně popadané stromy ze silnic a elektrického vedení. Následky bouřek likvidují hasiči i na Vysočině, kteří vyjížděli především k odstranění popadaných stromů, čerpání vody o odklízení nánosů ze silnic. V Pardubickém kraji zasahovali hasiči na dvou desítkách míst hlavně na Orlickoústecku a Svitavsku.

Jihomoravský kraj

Bouřky, které se odpoledne a podvečer přehnaly přes jižní Moravu, na celém území kraje lámaly stromy a zaplavovaly sklepy. Jihomoravští hasiči mezi 14:00 a 20:00 vyjížděli na pomoc k 220 nahlášeným událostem, číslo ještě poroste, řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. V kraji je také kvůli výpadkům po bouřce 5500 lidí bez elektřiny.

"Bude chvíli trvat, než lidé všechny škody nahlásí. Zároveň přijde postupně řada na méně akutní potíže, pro jejichž řešení zatím nebyly k dispozici volné jednotky," uvedl Mikoška.

Bouřky byly v celém kraji, nejméně škod napáchaly na Břeclavsku. Ve většině případů pomáhali hasiči s čerpáním vody ze zaplavených sklepů nebo jiných prostor a odstraňováním popadaných stromů.

"Na Znojemsku spadl strom do kolejiště a evakuovali jsme osm lidí z vlaku, nikdo nebyl zraněn. Na Vyškovsku spadl reklamní poutač a lehce zranil jednoho člověka, nepotřeboval ale pomoc záchranářů. V Drnovicích na Vyškovsku zaplavilo sklepy bláto a voda, hodně čerpání vody bylo potřeba také v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku. Obecně ale není okres, kterému by se bouřka úplně vyhnula.

Na Hodonínsku napáchala bouřka škody i na elektrickém vedení, na které spadly stromy. Kvůli tomu bylo ke 20:00 asi 5500 lidí na Hodonínsku bez elektřiny, uvedla distribuční firma eg.d ze skupiny E.ON.

Bouřky dnes na jihu Moravy ukončily velmi horký den, který ale nepřinesl žádné teplotní rekordy. "Dnes nepadl žádný teplotní rekord na stanicích s minimální dobou pozorování 20 let. Nejtepleji bylo ve Strážnici, a to 32,9 stupmě Celsia, stejnou teplotu jsme naměřili i v Lednici a v Dyjákovicích na Znojemsku bylo 32,4 stupně Celsia," řekl ČTK Ondřej Brambus z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Na jihu Moravy by ještěv úterý měly odpolední teploty vystoupat na 31 stupňů, ráno mohou doznívat přeháňky nebo bouřky, ty budou hrozit i v dalších dnech, mírně ochladit by se mělo v pátek, kdy meteorologové předpovídají nejvyšší denní teploty 23 až 27 stupňů.

Olomoucký kraj

Bezmála čtyři desítky výjezdů evidují dnes odpoledne kvůli bouřkám hasiči v Olomouckém kraji, kde odstraňují hlavně popadané stromy ze silnic a elektrického vedení. Ve Vyšehoří na Šumpersku spadlý strom kromě elektrických drátů poškodil i rodinný dům. ČTK to řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová, podle které už bouřky v kraji postupně ustávají a situace se zklidnila.

Silné bouřky odpoledne zasáhly nejprve Jesenicko a Šumpersko, poté se přesunuly nad Olomoucko, Přerovsko a Prostějovsko. "Řešíme popadané stromy na komunikace a dráty elektrického vedení," uvedla Balážová.

Hasiči odpoledne odčerpávali vodu ze zatopené garáže v Zábřehu na Šumpersku, kde voda zalila i zaparkované auto. "Také jsme zajišťovali utrženou střechu na šatnách u hřiště v Odrlicích na Olomoucku," uvedla Balážová. V Zábřehu kvůli silnému větru uletěl altánek a zůstal viset ve třetím patře domu, ze kterého ho hasiči sundali.

Pardubický kraj

Kvůli bouřkám dnes odpoledne hasiči v Pardubickém kraji zasahovali na dvou desítkách míst hlavně na Orlickoústecku a Svitavsku. Museli zvláště odstraňovat spadlé stromy, někde také nasadit čerpadla k odčerpání vody po přívalovém dešti, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Silné bouřky lze očekávat i v úterý.

V Žamberku museli hasiči v Klostermanově ulici čerpat vodu a odklízet spadlý strom v Zámecké ulici. Další kmeny odstraňovali v Dlouhoňovicích, Orlickém Podhůří, Dolní Dobrouči, Helvíkovicích nebo Jevíčku, v Chornicích uklízeli také bláto na vozovce.

Podle meteorologů se v úterý čekají v regionu silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, nárazy větru kolem 80 kilometrů za hodinu a kroupami. Lokálně by mohl přívalový déšť a intenzivní odtok vody ze svahů rychle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy, sklepy, podemlet komunikace nebo je zanést unášeným materiálem. Nárazy větru mohou lámat větve a vyvracet stromy.a způsobit výpadky v energetice a problémy v dopravě.

Kraj Vysočina

Hasiči na Vysočině už měli od dnešního poledne do 20:30 v souvislosti s počasím 54 výjezdů. Vyjížděli především k odstranění popadaných stromů, čerpání vody o odklízení nánosů ze silnic, vyplývá to z informací na jejich webu. Voda komplikovala dopravu i v Pelhřimově, kde uvízla auta pod viaduktem, uvedla mluvčí police Dana Čírtková. Z důvodu silných bouřek je na Vysočině bez dodávek elektřiny asi 500 domácností.

"Během podvečera jsme řešili devět poruch na vedení vysokého napětí na Vysočině, kde bylo v jeden moment až 7000 domácností bez dodávek elektrické energie. V tuto chvíli už se to týká zhruba jen 500 odběratelů v oblasti Bystřice nad Pernštejnem," uvedl kolem 21:00 mluvčí společnosti EG.D Roman Šperňák.

Ke stromům padlým přes silnice vyjížděli hasiči i do obce Žatec na Jihlavsku nebo do Lesonic na Třebíčsku. Ucpanou kanalizaci pročišťovali i v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku nebo ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku. "V několika případech hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů domů. Nejvíc zásahů evidujeme na Jihlavsku a Žďársku," uvedla mluvčí policie Petra Musilová.

Podle informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu byl déšť dnes odpoledne nejsilnější v Třešti na Jihlavsku, kde za hodinu napršelo 15,9 litru na metr. Podle místních padaly krátce i kroupy.

Doznívající přeháňky a bouřky mohou být podle předpovědi meteorologů na Vysočině i v noci. Rychlost větru v bouřkách může být až 80 kilometrů v hodině, teploty v noci klesnou k 18 až 15 stupňům Celsia.

Dorazí silné bouřky, mohou komplikovat dopravu a zvednout hladiny řek

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách i velmi silné. Přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití mohou způsobit problémy v dopravě a energetice, škody na majetku a rozvodnění menších řek. První bouřky se objevily už v noci na západě Čech, další mohou během dneška dorazit do zbytku země. Bouřkové období, které ukončí nynější horké a suché počasí, bude pokračovat zřejmě až do pátku.

Nejsilnější a nejnebezpečnější budou bouřky, které zasáhnou západní polovinu ČR v noci na úterý. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí pro všechny české kraje a Vysočinu od úterní půlnoci do 10:00, vyplývá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, nárazy větru zhruba 80 kilometrů v hodině a kroupami. Tyto intenzivní srážky mohou lokálně zvednout hladiny zejména menších vodních toků," upozornili meteorologové. Nárazy větru mohou lámat větve či vyvracet stromy, nebezpečné mohou být také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice i problémy v dopravě. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty, neměli by vstupovat ani vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce by motoristé měli snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

České dráhy se po varování meteorologů chystají na případné komplikace. Státní dopravce v tiskové zprávě uvedl, že bude mít v depech připravené pohotovostní lokomotivy a ve vybraných stanicích zásoby vody a občerstvení pro cestující, kteří by byli kvůli nepřízni počasí nuceni na delší dobu přerušit svou cestu. ČD také posílily dispečink a pohotovostní službu, kterou budou držet desítky zaměstnanců. ČD žádají cestující, aby v příštích hodinách sledovali aktuální informace o provozu na železnici a na cestu se vybavili pitím, jídlem a případně pravidelně užívanými léky, a to i v případě kratší cesty.

O něco slabší bouřky se čekají dnes odpoledne v celé zemi a v úterý na Moravě a ve Slezsku. Ještě během dneška mohou teploty s výjimkou západních Čech vystoupit nad 31 stupňů Celsia. Do půlnoci platí v Česku varování před vznikem a šířením požárů, podle meteorologů se bude pozvolna ochlazovat, což společně s deštěm sníží požární riziko.

Během úterý budou bouřky přechodně slábnout, ale znovu se mohou objevit i v dalších dnech tohoto týdne.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 15:00 10°C

Celá předpověď