Dobrovolníci letos opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy

foto Ilustrační foto - Do akce Čistá řeka Sázava se zapojili 11. dubna vodáci a milovníci přírody také v Ledči nad Sázavou.

Sázava (Benešovsko) - Dobrovolníci budou i letos uklízet řeku Sázavu a její břehy. Sedmnáctý ročník akce Čistá řeka Sázava se uskuteční od 8. do 10. dubna. Dobrovolníci se mohou registrovat na webu www.cistarekasazava.cz, podoba úklidové akce bude záviset na situaci s epidemií koronaviru. ČTK o tom dnes informovala Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

Poslední dva ročníky projektu ovlivnila koronavirová pandemie, přesto se akce uskutečnila, i když v pozměněné podobě. Původně třídenní hromadná uklízecí akce se proměnila na individuální a protáhla se na půl roku. Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Jen v loňském roce tak okolí řeky Sázavy zbavili kolem 15 tun odpadků.

Dobrovolníci se i tentokrát na pomoc řece nemusí vydat jen během dubnového prodlouženého víkendu, uklízet břehy mohou po celý rok. "Sbírat odpadky kolem řeky mohou zájemci kdykoli, třeba až do konce vodácké sezony spojené se zamčením Sázavy na konci října," uvedla Bohunka Zemanová, ředitelka společnosti Posázaví, která organizuje úklid osmdesátikilometrového úseku mezi Kácovem a Pikovicemi.

Během uplynulých 16 let se z břehů řeky sesbíralo kolem 400 tun odpadků a pomáhalo při tom 15.500 dobrovolníků. V posledních letech je ale odpadků spíše méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už nevznikají. V prvních letech se řeka uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, nyní se čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 30. června 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď