Do věže kostela ve Zdibech u Prahy se vrátily dva zvony

foto Kardinál Dominik Duka požehnal 12. května 2019 v kostele Povýšení svatého Kříže ve Zdibech nové zvony sv. Anna a sv. Helena. Budou zavěšeny ve věži kostela, na stejných místech, odkud byly v lednu 1917 odvezeny a zničeny pro válečné účely. Zvony vyrobila dílna zvonaře Petra Manouška (na snímku).

Zdiby (u Prahy) - Do věže barokního kostela Povýšení svatého Kříže ve Zdibech u Prahy se po více než sto letech vrátily dva zvony. Zaujaly místo původních dvou, které byly v roce 1917 odvezeny a zničeny pro válečné účely. Nové zvony svatá Anna a svatá Helena odlil v dílně v Nizozemsku zvonař Petr Rudolf Manoušek a dnes je před prvním rozezněním požehnal kardinál Dominik Duka.

Ve věži zdibského kostela původně vyzváněly tři zvony, v lednu 1917 však zbyl jen jediný. Dva byly za války zrekvírované. Původní zvony nahradily nové vážící 29 a 48 kilogramů. Dnešní vysvěcení, mše i slavnostní průvod přilákaly přes nepřízeň počasí velké množství lidí.

Odlití zvonů vyšlo zhruba na 300.000 korun. "Lidé mohli přispět, byly to větší či menší dary od organizací, od fyzických osob, od obce a samozřejmě farnost něco přidala," řekl ČTK farář Kamil Vrzal. Podle Lucie Liškové z kulturní komise obce Zdiby se do sbírky nezapojili jen místní, ale měla přesah i do okolních obcí. "Byla to lidová sbírka po kostelích - v Odoleně Vodě, u nás ve Zdibech. Přispěli drobní dárci," uvedla Lišková.

Větší zvon odkazuje na zasvěcení kostela a místo, jehož je součástí. Zdobí ho reliéf svaté Heleny a znak obce Zdiby. Na menším je postava svaté Anny a odkazuje na potřebu a trvalost míru, pokoje a rodiny.

Kostel ve Zdibech je písemně zmiňován ve 14. století. Za třicetileté války byl silně poničen. Na stejném místě vznikl v roce 1734 nový kostel. Další stavební úpravy se datují kolem let 1800 a 1892, na nákladech se podíleli i místní lidé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď