Do projektu dobrovolných pilotů se zapojilo přes 190 lidí

foto Zdravotnický materiál - ilustrační foto.

Praha - Do projektu dobrovolných pilotů, kteří nabídli letecké rozvážení zdravotnického materiálu po celé zemi, se zapojilo přes 190 pilotů. Ti jsou schopni pokrýt až 65 českých letišť, informovali dnes zástupci projektu Piloti lidem. Podle nich projevily zájem o jejich služby už některé nemocnice a záchranné služby. Vyjádření státní správy ČTK shání.

Jeden ze zakladatelů projektu Ondřej Daňa už dříve uvedl, že piloti jsou schopni létat po deset hodin denně a převést přibližně deset tun materiálu. Menší sportovní letadla by mohla nabrat přibližně 150 kilogramů, větší stroje typu General Aviation pak asi o 100 kilogramů více. Zdravotnický materiál budou podle Dani letci schopni dopravit kamkoli po České republice do dvou hodin od zadání až po vyložení.

Projekt sdružuje letce, kteří mají pilotování letadel zejména jako volnočasovou aktivitu v rámci jednotlivých aeroklubů. Mezi dobrovolníky jsou i piloti vrtulníku, kteří by měli zaručit dopravení materiálů přímo do nemocnic. Zapojili se sportovní akrobatičtí piloti jako Martin Šonka, Roman Kramařík nebo Jan Rudzinskyj.

Centrálním místem je pro piloty letiště v Pardubicích, které je nedaleko centrálního skladu v Opočínku. Odtud se náklad bude přemisťovat na další transportní základny umístěny nejdále do jedné letové hodiny. Jde především o vnitrostátní mezinárodní letiště v Ostravě, Brně, Karlových Varech nebo Českých Budějovicích. Z nich jsou pak podle zástupců projektu blízko malá sportovní letiště, kterých je v ČR přes 200.

Projekt už podle Dani získal podporu od Letecké amatérské asociace, Řízení letového provozu ČR nebo FIC Praha.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď