Do Česka přijedou poslanci výboru pro průmysl, výzkum a energetiku

foto Budova Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost v Mučednické ulici v Brně ve vypuklém dopravním zrcadle.

Delegace osmi členů Evropského parlamentu se setká se zástupci univerzit a podnikatelské sféry, s poslanci Výboru pro bezpečnost PSP ČR a také se zástupci Agentury EU pro kosmický program a Evropské kosmické agentury.

V pondělí zamíří poslanci do Brna, kde navštíví Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity, včetně kybernetického polygonu.

V úterý se delegace v Praze v rámci návštěvy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Výzkumného centra informatiky ČVUT zaměří zejména na téma umělé inteligence. Kromě toho se sejde i s poslanci Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a zástupci české nadnárodní softwarové společnosti Avast.

Ve středu poslanci navštíví Evropskou agenturu pro kosmický program a Podnikatelský inkubátor Evropské kosmické agentury.

Evropský parlament v současné době pracuje na legislativě o kybernetické bezpečnosti (směrnice NIS2 - bezpečnost sítí a informací) a probíhají jednání mezi poslanci a Radou EU o dosažení dohody v prvním čtení. Nový návrh zákona by stanovil přísnější povinnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, pokud jde o řízení rizik, ohlašovací povinnosti a sdílení informací.

V dubnu 2021 poslanci EP rovněž odhlasovali aktualizaci vesmírného programu EU s cílem zlepšit stěžejní iniciativy, jako jsou Galileo, Copernicus a Evropská geostacionární navigační překryvná služba (EGNOS).

Členové delegace

Cristian-Silviu BUŞOI (EPP, RO) - předseda výboru a vedoucí delegace
Franc BOGOVIČ (EPP, SL)
Ivan ŠTEFANEC (EPP, SK)
Jens GEIER (S&D, DE)
Christophe GRUDLER (RE, FR)
Mikuláš PEKSA (Zelení/EFA, CZ)
Martina DLABAJOVÁ (RE, CZ)
Evžen TOŠENOVSKÝ (ECR, CZ)

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď