Do 9. srpna budou moci Češi na Slovensko po první dávce bez karantény

foto Ilustrační foto - Kamion 7. července 2021 stojí na slovenské straně u provizorně uzavřeného česko-slovenského hraničního přechodu Brumov-Bylnice/Horné Srnie. Přechod je jedním z těch, které slovenská vláda kvůli obavám ze šíření koronaviru uzavřela.

Praha - Od 9. července do 9. srpna budou moci Češi na Slovensko cestovat ihned po první dávce vakcíny proti covidu-19 a nebudou muset nastoupit do karantény. ČTK to dnes sdělil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Slovensko přitom nedávno oznámilo, že bude od pátku až na výjimky vyžadovat při vstupu do země karanténu od cestujících, kteří nejsou plně očkováni.

Kulhánek napsal, že následující měsíc je přechodnou dobou, je tedy možné, že po 9. srpnu se podmínky zpřísní. Na dnešním briefingu ministr předtím uvedl, že se Slovenskem jedná o možném zmírnění podmínek pro pendlery a pro lidi bydlící blízko hranic.

U přeshraničních pracovníků Kulhánek hovořil o tom, že by například Slovensko nemuselo i nadále vyžadovat absolvované dvě dávky očkování proti covidu-19, ale stačila by jen jedna. Také pro Čechy bydlící poblíž hranic je podle ministra nutné nastavit co nejvstřícnější podmínky. "My slovenské straně navrhujeme, že by pro tyto občany třeba 30 kilometrů od hranice mělo být umožněno co nejjednodušší cestování," řekl.

Stovkám lidí způsobilo komplikace, že Slovensko od pondělí uzavřelo malé hraniční přechody s ČR. Místo běžných několika kilometrů do sousedních obcí musejí nyní využívat velké hraniční přechody, což pro ně znamená cestu dlouhou i 70 kilometrů. Všechny přechody by podle Kulhánka měly být znovu otevřeny o půlnoci z pátku na sobotu.

Jednání dále pokračují, uvedl ministr. Vznikla také pracovní skupina složená z náměstků ministrů vnitra a zahraničí obou zemí, kteří budou podmínky dolaďovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď