Dar za 22 miliónů korun

Byl jednou jeden stařeček a ten sbíral řády a vyznamenání. A protože je sbíral více než sedmdesát let, sehnal jich dohromady přes 3000 kusů a jejich hodnota dosáhla dvaadvaceti miliónů korun. Dědečka však tato suma vůbec nezajímala a rozhodl se věnovat svoji umělecko-historickou sbírku Národnímu muzeu. Zde by mohla pohádka končit.

Naštěstí se však nejedná o sci-fi příběh, ale o reálnou postavu národnosti české, z konce 90. let. Tím nevšedním vlastencem je Václav August Měřička, jehož sbírku můžete zhlédnout v Národním muzeu.

Výchova mladého Václava spočívala po smrti jeho rodičů v rukou strýce. Díky němu objevil své dvě velké lásky. Láska ke koním ho roku 1935 přivedla do řad jezdectva československé armády a láska k baronce Else Špačkové ze Starburgu (v této rodině byl jeho strýc osobním lékařem) mu vynesla 53 let soužití s oddanou manželkou. Předčasná smrt jejich syna Václava velmi poznamenala život obou manželů a byl to také jeden z momentů, které posunuly Václava Měřičku k rozhodnutí věnovat celou sbírku muzeu.

Jako bývalý voják šel nejdříve do Vojenského muzea, tam však nevyhověli jeho představám o spravování a zabezpečení takového pokladu. Dar tedy putoval v prosinci roku 1996 do numismatického oddělení Národního muzea a pan Měřička se stal po Františku hraběti Šternberku-Manderscheidovi druhým největším mecenášem tamního numismatického oddělení.

Dočasná výstava, na které můžete do konce roku zhlédnout 400 exponátů, mapuje řády a vyznamenání 17 evropských zemí. Ty jsou vyrobeny z drahých kovů (zlata a stříbra) nebo ze smaltu. Cennou součástí řádů jsou řádové stuhy. Jejich uchování je poměrně složité. Reagují totiž na světlo, proto je také výstava časově omezena.

Mezi francouzskými dekoracemi upoutá proslulá Čestná legie, která se stala vzorem pro řády ostatních zemí, včetně našeho Řádu Bílého lva. Mnohé exponáty jsou u nás vystaveny poprvé. Jsou to především řády Vatikánu a severských zemí.

Řády se dělí do tříd podle odlišností. Ty vyjadřují zásluhy jednotlivých osob. Vojenské řády jsou udělovány za bojové zásluhy, ale i za službu v míru. Za zmínku stojí švédský Řád meče, lucemburský Řád Dubové koruny, či Vatikánský Řád sv. Řehoře Velkého. Z civilních řádů, které oceňují zásluhy v oblasti vědy, umění a průmyslu, uvidí zájemci především francouzské Univerzitní palmy, řád založený císařem Napoleonem v roce 1808 a dodnes udělovaný za zásluhy pedagogické, ale i umělecké a vědecké.

Na výstavě nechybí ani řády, určené úzce vymezenému počtu osob, tzv. dynastické. Naleznete zde německý Královský hohenzollernský domácí řád, rumunský řád Carola I., jehož nositelkou byla i Hana Benešová, či řád, který získal J. Topinka, starosta Prahy - Karlína, za dostavbu chrámu sv. Cyrila a Metoděje.

Unikátem je Řád Čestné Legie, kde je na vybledlé stuze uvedeno i jméno jednoho z nejstarších nositelů. Byl jím Johann Seka, ranhojič z Velké Bíteše, kterému po bitvě u Slavkova v roce 1805 udělil tento řád sám císař Napoleon za záchranu svých vojáků. Nejenom na tomto řádu můžeme obdivovat jeho umělecko- řemeslnou dokonalost. Zároveň si můžeme představit i osudy jednotlivých vyznamenaných a mnohdy složité cesty, jimiž se řády dostaly až do kolekce Měřičkovy sbírky.

Protože výstavní plocha je prostorově omezena, dva největší a nejucelenější soubory - řády a vyznamenání Rakouska a jednotlivých Německých států - budou vystaveny později. Pokud vás cesta zavede do Národního muzea, nezapomeňte na malý sál v prvním patře, kde se můžete ponořit do dějin Evropy.

Národní muzeum
Praha 1, Václavské nám. 68
Telefon: 02/2449 7111, 02/2449 7212, 02/2449 7376, 02/2449 7352

Otevřeno:

 • květen až září: denně 10:00 - 18:00
 • Každé první úterý v měsíci zavřeno
 • Každé první pondělí v měsíci vstup zdarma

  Vstupné:

 • základní 70 Kč
 • snížené 35 Kč
 • děti do 6 let zdarma
 • zvýhodněné rodinné vstupné 60 Kč (max. 2 dospělí a 2 děti, celkem pro 4 osoby)
 • školní skupiny 15 Kč

  Jednorázová vstupenka do všech pražských objektů Národního muzea s platností na 3 dny:

 • dospělí 100 Kč
 • vstupné se slevou 50 Kč
 • rodinné vstupné 150 Kč

  Poplatek za filmování a fotografování je 50 Kč.

  Dlouhodobá výstava:
  "Řády a vyznamenání evropských zemí 19. a 20. století (Měřičkova sbírka)"

  Reklama
 • Reklama

  ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

  Reklama

  11°C

  Dnes je čtvrtek 21. února 2019

  Očekáváme v 5:00 1°C

  Celá předpověď