Corriere della Sera: Jak si uchovat co nejdéle opálení

foto Dívky se opalují na pláži. Ilustrační foto.

Řím - Kdo by si po dovolené nechtěl co možná nejdéle uchovat opálení, jehož s takovým úsilím dosáhl, když trávil nekonečné hodiny na slunci? Už za několik dní je bohužel možné vrátit se k bledosti, na jakou jsme byli před dovolenou zvyklí, píše italský deník Corriere della Sera. Nabídl proto několik rad od profesora Antonia Di Pietra, ředitele Dermatologického ústavu Vita Cutis v Miláně.

Nekoupejte se, ale dopřávejte si vlažnou sprchu. Prodloužený kontakt pokožky s příliš teplou vodou přispívá k tomu, že rychle ztrácíme buňky na povrchu těla a tak také rychle přicházíme o opálení. Čím je voda teplejší, tím je tento proces rychlejší. Lepší je proto rychle se osprchovat vlažnou vodou, která pomáhá pokožce, aby zůstala kompaktní a elastická.

Když se po sprše osušujeme, nesmíme drhnout pokožku, abychom se opálení nezbavili. Také při mytí je lepší používat měkkou houbu.

Lépe je také vyhýbat se klasickým tělovým šamponům, které mohou být příliš agresivní. Jak to ale poznáme? Když dělají mnoho bublin a pěny, jsou agresivní. Mýdlo rozpouští tuky, tedy onen jemný film kožního mazu, který pokožka vyrábí, aby udržela buňky kompaktní. Je lépe používat jemné mycí prostředky nebo ty s olejem, které pomáhají udržet pokožku hydratovanou.

Pleť je třeba hydratovat několikrát denně. K tomu nejlépe slouží fosfolipidy, které posilují membrány buněk, a glukosamin, který pokožka používá k produkci kyseliny hyaluronové. Existují již produkty nové generace, které obsahují obé. Pro hydrataci jsou užitečné i klasičtější krémy s vitamíny C a E.

Pokožka má být dobře okysličována, a proto může být užitečná jemná masáž, a to při aplikaci hydratačních krémů. Masáž musí být lehká, kůži jemným tlakem stlačujeme a povolujeme. To usnadňuje mikrocirkulaci a okysličování epidermu.

Pokud jde o peeling, je dobrý předtím, než se vystavíme slunci, protože odstraní mrtvé buňky a opálení pak bude jednotnější. Po opalování je však lépe ho vynechat, protože ničí opálení. Totéž platí pro depilaci, je lépe s ní trochu počkat.

Nevystavujte se klimatizaci a větru. Klimatizace je nepřítelem opálení, protože vysušuje vzduch a tím i pokožku. Jestliže se jí v zaměstnání nemůžete vyhnout, je dobré mít po ruce hydratační krém. Také vítr vysušuje. Měl by s tím počítat zejména ten, kdo jezdí na motorce.

Pleť vysušují i parfémy, které obsahují alkohol. Ten dehydratuje a rozpouští tuky buněk. Je proto lépe používat přírodní květinovou vodu bez alkoholu alespoň v tomto ročním čase.

Abychom si udrželi opálení, je nezbytné zajistit hlubokou hydrataci. Je nanejvýše důležité pít hodně vody, abychom měli hebkou a hydratovanou pokožku.

Je také vhodné využít každé příležitosti, jak se vystavit slunečním paprskům. Ještě lepší je regenerační víkend před nástupem podzimu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď