Čínský ministr: Pokročili jsme ve vývoji jaderných zbraní, nepoužijeme je první

foto Ministr obrany Čínské lidové republiky Wej Feng-che během fóra v Singapuru 12. června 2022. Wej Feng-che od března 2018 zastává ve druhé Li Kche-čchiangově vládě post státního poradce a ministra národní obrany. Předtím byl v letech 2012–2017 velitel Raketových sil Čínské lidové osvobozenecké armády.

Singapur - Čína dosáhla pokroku ve vývoji nových jaderných zbraní, má je ale pouze pro sebeobranu a nikdy je nepoužije jako první. Řekl dnes podle agentury Reuters čínský ministr obrany Wej Feng-che na bezpečnostní konferenci v Singapuru, jíž se účastní ministři či jejich zástupci ze tří desítek zemí asijsko-pacifické oblasti.

"Čína vyvíjí své kapacity přes pět dekád. Je fér přiznat, že jsme dosáhli působivého pokroku," řekl Wej. Politika Číny je podle něj v této věci neměnná. "Máme je pro sebeobranu. Nebudeme první, kdo je použije," dodal s tím, že cílem Pekingu je zabránit jaderné válce.

O zrychlování rozvoje jaderného arzenálu Číny hovořila i zpráva amerického ministerstva obrany z loňského podzimu. Podle ní se Peking snaží "modernizovat, diverzifikovat a rozšiřovat" svou jadernou techniku. V roce 2027 by mohla nejlidnatější země světa podle Pentagonu disponovat 700 nukleárními hlavicemi a do konce dekády by jich mohla mít 1000. To by ale stále byla jen necelá pětina současného amerického jaderného arzenálu.

Třídenní fórum o bezpečnosti Šangri-la v Singapuru dnes končí. V pátek se na okraj této konference setkal Wej i s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem a v sobotu na ní prostřednictvím videopřenosu promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten mimo jiné zdůraznil, že výsledek války Ruska proti Ukrajině se dotkne nejen jeho vlasti, ale i budoucího mezinárodního uspořádání.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď