Čína má nejvyšší přírůstek nakažených koronavirem, protesty sílí

foto Proticovidová opatření v Pekingu, 24. listopadu 2022. 

Peking - V Číně o tomto víkendu zesílily protesty proti přísným opatřením, kterými se tamní vláda snaží zastavit šíření nemoci covid-19. Počet nových nákaz koronavirem dosáhl za posledních 24 hodin rekordní hodnoty 39.791 případů. Demonstrace zasáhly hlavní město Peking či finanční metropoli Šanghaj, kde byla podle serveru BBC News slyšet i volání po odchodu prezidenta Si Ťin-pchinga a vládnoucí komunistické strany. V Číně, kde jakákoli přímá kritika vlády a prezidenta může znamenat tvrdé tresty, jsou takové výzvy krajně neobvyklé.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance dál trvají na striktních protikoronavirových opatřeních. Ta počítají s tím, že každý jednotlivý nakažený v 1,4miliardové zemi musí být izolován. Tvrdost a délka opatření, která někdy vede i k několikaměsíční izolaci celých rodin, podněcují v zemi nespokojenost.

V sobotu se protesty proti opatřením rozhořely v řadě měst, napsala agentura AP, podle níž odpor lidí vyvolal požár výškové budovy v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Objevily se totiž informace, že kvůli pandemickým opatřením se lidé nemohli dostat z budovy a záchranáři k nim, což úřady popřely.

Protesty vypukly přímo v oblasti Sin-ťiang, která do povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů. Hlášeny jsou však i z jiných míst. V Šanghaji policie v sobotu použila pepřový sprej proti asi 300 lidem, kteří se shromáždili, aby uctili památku mrtvých ze Sin-ťiangu.

Na prestižní pekingské univerzitě Čching-chua, kde studoval i současný prezident, dnes desítky lidí uspořádaly poklidný protest, během nějž zazpívaly státní hymnu. Na jednom videu, které agentura Reuters nedokázala nezávisle ověřit, student univerzity vyzýval občany, aby se nebáli vyjádřit své názory. "Pokud se neodvážíme ozvat... jako student univerzity Čching-chua toho budu celý život litovat," řekl. "Lidé jsou tak zanícení, je to působivý pohled," citovala agentura Reuters dalšího studenta. Podle seznamu na sociálních sítích se o víkendu demonstrovalo na padesátce čínských univerzit.

Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují rovněž strkanice demonstrujících a policistů či snahu lidí strhnout barikády uzavírající postižené čtvrti v Nankingu, Kantonu (Kuang-čou) a dalších městech. Protestní akce se konaly i ve městě Wu-chan, kde se nový typ koronaviru objevil vůbec poprvé.

Záběry ze Šanghaje podle BBC ukazují stovky lidí, jak vyzývají prezidenta Si Ťin-pchinga, aby odstoupil. Je obtížné je nezávisle ověřit, ale mnohé z nich naznačují, že došlo ke skutečnému posunu v mentalitě lidí, píše britská veřejnoprávní stanice.

Agentura AP citovala jednoho z protestujících, podle něhož shromáždění skutečně požadovalo odchod čínského prezidenta, ale také ukončení zdravotních opatření či svobodu tisku.

Dnes v Šanghaji protestní akce pokračovaly. Někteří z demonstrantů drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře. Demonstranty, kteří vedli skandování hesel, policie bila a zatýkala, napsala stanice BBC.

Dost možná i pod tlakem veřejnosti, jak míní AP, v sobotu úřady oznámily, že uvolní některá opatření v částech Sin-ťiangu. Znovu jezdit začnou třeba autobusy a železnice, obnoven bude i letecký spoj s hlavním městem oblasti Urumči.

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39.791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36.082 infekcí bylo asymptomatických, informovala agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 4. února 2023

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď