Čeští diplomaté se vrátili na velvyslanectví v Kyjevě

foto Ministerstvo zahraničních věcí ČR zveřejnilo 13. dubna 2022 na svém twitterovém účtu fotografie ze vztyčování české vlajky na velvyslanectví v Kyjevě, kam se vrátili čeští diplomaté.

Praha - Čeští diplomaté se vrátili na ambasádu v Kyjevě, oznámilo dnes ministerstvo zahraničních věcí na twitteru. Česko chce tímto způsobem vyjádřit podporu Ukrajině, uvedl úřad. Velvyslanectví v ukrajinském hlavním městě bylo uzavřeno od počátku ruské invaze. Na rovněž uzavřený generální konzulát ve Lvově se čeští diplomaté vrátí v brzké době, sdělila ČTK mluvčí resortu Lenka Do. Ministerstvo proto od 15. dubna uzavře zastupitelské úřady v Užhorodě, Košicích a Přemyšlu.

Ministerstvo zahraničních věci dnes zveřejnilo fotografie ze vztyčování české vlajky na kyjevské ambasádě. "Česká vlajka opět zavlála v Kyjevě, čeští diplomaté jsou zpět. Jde o jeden z mnoha kroků, kterým Ukrajině vyjadřujeme podporu," uvedl Černínský palác. Mluvčí ministerstva dodala, že diplomaté se na velvyslanectví vrátili v omezené míře.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) minulý týden bez dalších podrobností uvedl, že Česko o návrat diplomatů do Kyjeva usiluje. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý řekl, že Česko zvažuje všechny kroky vedoucí k tomu, aby ČR mohla mít ve všech směrech co nejnormálnější vztahy s Ukrajinou.

Dnes Fiala po jednání vlády na tiskové konferenci potvrdil, že Česká republika svým diplomatickým zastoupením do Kyjeva vrátila. "Máme z toho radost, že se to povedlo, snažili jsme se v první možné chvíli naše diplomatické zastoupení v Kyjevě obnovit," řekl na dotaz ČTK. Vláda se podle něj snaží maximálním způsobem zajistit bezpečnost českých diplomatů, ale považuje prakticky i symbolicky za důležité, aby byly česko-ukrajinské vztahy z hlediska diplomatického zastoupení co nejnormálnější, poznamenal premiér.

Mnoho zemí včetně Česka své diplomatické mise v Kyjevě uzavřelo v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu, který začal 24. února. Velvyslanec Radek Matula se následně vrátil se svým týmem do ČR. Kromě ambasády v Kyjevě byl kvůli bezpečnostní situaci dočasně uzavřen také generální konzulát ve Lvově.

Část pracovníků ministerstva zahraničí ČR by se do Lvova měla podle mluvčí diplomacie vrátit v brzké době. Spolu s velvyslanectvím v Kyjevě převezme lvovský konzulát opět agendu poskytování konzulární pomoci českým občanům. "Z tohoto důvodu již není potřeba naše přítomnost v Užhorodě, Košicích a Přemyšli, které po vypuknutí konfliktu na Ukrajině dočasně převzaly výkon těchto činností," uvedla Do. Tyto tři české zastupitelské úřady proto budou k 15. dubnu uzavřeny.

Koncem minulého měsíce boje v oblasti kolem ukrajinského hlavního města utichly. V pátek znovu zavlála vlajka na velvyslanectví Evropské unie v Kyjevě, po Velikonocích plánuje svoji ambasádu opět otevřít Itálie. Už koncem března tento krok udělalo Slovinsko, chtělo tím vyjádřit podporu Ukrajině čelící ruské agresi. Učinilo tak v návaznosti na cestu vlakem do ukrajinské metropole, kterou v polovině března podnikl slovinský premiér Janez Janša spolu se svými protějšky z České republiky Petrem Fialou a z Polska Mateuszem Morawieckým.

Tento týden oznámil slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, že návrat diplomatů do Kyjeva chystá i jeho země. V nejbližších dnech podle něho do ukrajinského hlavního města vyrazí tým složený z diplomatů, který přímo na místě vyhodnotí bezpečnostní situaci, uvedl Korčok v úterý na twitteru.

Polsko například činnost své ambasády v Kyjevě nepřerušilo. V prvním dubnovém týdnu přesunulo své velvyslanectví na Ukrajině zpět do Kyjeva Turecko, které se snaží zprostředkovávat rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou o ukončení války.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 6. října 2022

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď