Český průmysl v červnu oslabil, stavebnictví naopak posilovalo

foto Vývoj průmyslové a stavební produkce v ČR, údaje od června 2018 do června 2019.

Praha - Český průmysl letos v červnu oslabil na nejhorší úroveň za tři roky, zatímco stavebnictví posílilo a zahraniční obchod si zachoval solidní růst. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), a z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Navzdory zrychlení růstu ale stavební výroba podle expertů za celý letošní rok poroste pomaleji než loni a také vývoj zahraničního obchodu ukazuje na zpomalení a klesající poptávku.

Průmyslová výroba po čtyřech měsících růstu v červnu meziročně oslabila o 3,8 procenta. Podepsal se na tom podle statistiků pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. V červnu se v průmyslu meziročně snížily i tržby, hodnota zakázek a průměrný počet zaměstnanců.

Experti se shodli, že výkon průmyslu byl letos v červnu nejhorší od července 2016. Pokles podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského vykazuje většina klíčových odvětví včetně výroby aut, která se v červnu stala po čtyřměsíční růstové šňůře hlavní brzdou průmyslové výroby. Výsledky dávají podle analytika ČSOB Petra Dufka tušit, že česká ekonomika v důsledku slábnoucí zahraniční poptávky dále zpomaluje. Eskalující obchodní války, hrozba divokého brexitu, a zejména pak nižší čínská poptávka podepisující se na německém průmyslu, pro který ten český funguje jako subdodavatel, podle něj optimismu nepřidají.

Statistici i Svaz průmyslu a dopravy uvádějí, že pokles průmyslu ovlivnila částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. "Z výsledků průmyslu za jeden měsíc nemůžeme odvodit zásadní trend vývoje, přesto ale červnový vývoj dokládá, že výkon průmyslové produkce zpomaluje," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Za celé druhé čtvrtletí letošního roku průmyslová výroba v Česku meziročně mírně stoupla, a to o 0,8 procenta.

Stavební výroba v červnu na rozdíl od průmyslu zrychlila meziroční růst na 2,4 procenta z květnových 0,2 procenta. "Vzrostla celková produkce, orientační hodnota stavebních povolení i počty zahájených a dokončených bytů," uvedla Petra Cuřínová z ČSÚ. Za celé druhé čtvrtletí stavební produkce meziročně vzrostla o 3,5 procenta.

Za celý letošní rok však poroste stavebnictví podle analytiků kolem čtyř procent, tedy pomaleji než loni, kdy si připsalo růst o téměř deset procent. Zakázek je podle odborníků sice dostatek, firmám ale často chybí pracovníci či materiál. "Sektor naráží na nedostatek kapacit, přičemž nejvíce se projevuje nedostatek pracovní síly," uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke. "Právě kapacitní omezení způsobí, že letošní růst stavebnictví zaostane za růstem loňským," sdělil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Bilance obchodu se zbožím v národním pojetí, sezonně neočištěná data.
Přebytek zahraničního obchodu Česka v červnu meziročně stoupl o pět miliard korun na 18,4 miliardy. Výsledek kladně ovlivnilo mimo jiné obchodování s kovy, rafinovanými ropnými produkty, chemií nebo ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla a jízdní kola. Výsledky jsou podle analytiků sice solidní, i tak ale ukazují na zpomalení a slábnoucí poptávku po českém zboží na německém trhu. Přestože zřejmě letos dosáhne bilance zahraničního obchodu třeba podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky rekordních hodnot, její dynamika jasně zpomaluje.

Červnové výsledky zahraničního obchodu jsou podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka prvním varováním. "Celkově došlo k poklesu exportu, což může být předzvěst zhoršující se kondice na klíčových evropských trzích. Ostatně vyhlídky pro vývoj exportu v následujících měsících lze označit termínem výrazná nejistota," doplnil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď