Průmysl i stavebnictví si meziročně polepšily, vyhlídky ale nejsou příznivé

foto Český průmysl v květnu meziročně stoupl o 3,3 pct, pomohla výroba aut

Praha - Průmyslová i stavební výroba v Česku v květnu vykázaly meziročně lepší výsledek, podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) shodně stouply o 3,3 procenta. Průmysl vzrostl po třech měsících poklesu, zatímco stavebnictví si udrželo z předchozího měsíců růst, jeho tempo však zpomalilo. Oživení výroby kladně ovlivnilo český vývoz, přesto zahraniční obchod ČR skončil čtvrtý měsíc za sebou ve schodku, který činil 23,3 miliardy Kč. Vzhledem ke slábnoucí poptávce, drahým energiím a cenám dovážených surovin či nedostatku pracovních sil a materiálu nejsou ale vyhlídky pro ekonomiku podle oslovených analytiků příznivé.

Průmysl meziročně stoupl o 3,3 pct, pomohla výroba aut

Český průmysl po třech měsících poklesu v květnu meziročně stoupl. Jeho produkce se reálně zvýšila o 3,3 procenta. Pomohl tomu narůst produkce automobilové výroby, která meziročně vzrostla o téměř desetinu a poprvé po roce se přiblížila úrovni ze začátku roku 2021. V květnu se ale dařilo většině průmyslových odvětví. Vyplynulo to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba vyšší o 2,4 procenta.

"V květnu produkce průmyslu po několika měsících meziročně vzrostla. Významný podíl na výsledku měla výroba automobilů, kde došlo oproti loňskému roku k dílčímu zlepšení v dodávkách dílů," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka. I díky nízké srovnávací základně byla výroba motorových aut proti loňskému květnu vyšší o 9,8 procenta.

Nejvíce, zhruba o pětinu, si meziročně polepšila kožedělná výroba a výroba nábytku. Přibližně o 17 procent se proti loňskému květnu zvýšila výroba nápojů a o 15 procent výroba farmaceutických výrobků. O desetinu meziročně stoupla vedle výroby aut také papírenská a chemická výroba. V chemickém průmyslu se podle statistiků poměrně dařilo ve výrobě organických chemických látek, hnojiv a plastů v primárních formách.

Naopak výrazně meziročně klesla výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, a to o 28 procent. ČSÚ uvedl, že jako v dubnu to ovlivnila hlavně vysoká srovnávací základna.

Vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová doplnila, že ačkoli meziročně vzrostla v květnu většina průmyslových odvětví, nedokázal tento růst zatím zvrátit stagnační trend patrný v průběhu letošního roku.

Hodnota nových zakázek meziročně stoupla o devět procent, přičemž výrazněji, o 17,2 procenta, stouply nové tuzemské zakázky. Zakázky ze zahraničí se zvýšily o 5,2 procenta. Jejich růst zbrzdila zejména výroba motorových vozidel, kde byl však meziroční pokles způsoben velmi vysokou srovnávací základnou, uvedli statistici.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně zvýšil o 0,1 procenta a jejich průměrná hrubá mzda byla proti loňskému květnu o 8,2 procenta vyšší.

Analytici: Průmysl příjemně překvapil, ale vyhlídky nejsou povzbudivé

Květnová průmyslová výroba růstem o 3,3 procenta pozitivně překvapila, trh očekával stagnaci. Shodli se na tom analytici oslovení dnes ČTK. Vyhlídky pro další vývoj průmyslu ale podle nich nejsou povzbudivé. Důvodem je slábnoucí poptávka, vysoké ceny energií a nejistota ohledně dodávek potřebných komponent.

"Konečně výsledek netáhla dolů automobilová výroba, která se naopak významně podílela na celkovém skóre," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Růst přišel napříč sektory, na datech je ale podle něj znát, že stagnačnímu trendu se český průmysl jen těžko ubrání.

"V dalším období se na jedné straně mohou projevovat známky mírnějšího napětí v dodavatelských řetězcích, což už se z části odrazilo v automobilovém průmyslu. Na druhé straně budou produkci podniků srážet rostoucí ceny vstupů v kombinaci se slábnoucí poptávkou," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Druhý z vlivů podle něj zřejmě mírně převáží. Průmyslová produkce tak zřejmě nebude mít za celý letošek na lepší výsledek než na meziroční stagnaci, dodal.

"Inflace snižuje disponibilní důchod domácností, které musí snižovat poptávku po zbytných statcích, a tím i celkovou spotřebu," upozornil analytik Deloitte Filip Pastucha. Ani podle podnikatelských podmínek (PMI) nejsou vyhlídky pro následující měsíce pozitivní. Stále panuje vysoká nejistota vyvolaná válkou na Ukrajině a s tím související probíhající energetická krize. "Za celý letošní rok očekáváme růst průmyslové výroby o zhruba 1,5 procenta," odhadl.

Šetření mezi ekonomy Focus Economics předpokládá růst tuzemského průmyslu v letošním roce o mírných 1,6 procenta po 6,6 procenta v loňském roce, uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. To by podle něj znamenalo, že se průmysl v letošním roce dostane jen nepatrně nad úroveň předpandemického roku 2019. Poslední čísla sice naznačují možnost i silnějšího růstu, vzhledem k výrazným rizikům spojeným s energetickou krizí a skokovým růstem řady klíčových průmyslových komodit jsou však současné odhady velmi nejisté, podotkl.

"Pozitivním překvapením byla hodnota květnových zakázek, přesto je třeba být velmi opatrný ve výhledu," souhlasil ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Průmysl podle něj ukazuje, že je schopen poměrně flexibilně výrobu oživit. Ale poslední měsíce řada firem i ekonomických indikátorů poukazuje na omezení růstu spojená například s vysokými cenami energie či celkovými nejistotami, dodal.

Stavební výroba zpomalila meziroční růst na 3,3 procenta

Stavební výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční růst. Reálně vzrostla o 3,3 procenta z dubnových čtyř procent. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšilo o 3,5 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně vzrostla o 2,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Stavební produkce stoupla i meziměsíčně, a to o 0,4 procenta.

Stavební výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční růst na 3,3 procenta

"Stavební produkce v květnu meziročně vzrostla v obou segmentech podobným tempem a také meziměsíčně jsme po dvou měsících zaznamenali růst," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Stavební výroba v Česku roste 13. měsíc v řadě, tedy nepřetržitě od loňského května. Výkon ale v posledních měsících oslabuje. Zatímco letos v únoru stavebnictví meziročně vzrostlo o téměř 17 procent, v březnu to bylo o 8,8 procenta, v dubnu čtyři procenta a v květnu 3,3 procenta. Za zpomalením růstu je podle odborníků hlavně nedostatek pracovníků i stoupající ceny materiálů či energií, což bude dál negativně ovlivňovat plánování a realizaci malých i velkých staveb.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 24,1 procenta, což znamená 5309 bytů. "Jedná se o nejvyšší číslo od roku 2006, kdy jsme začali s měsíčním sledováním, a růst jde plně za bytovými domy," uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 3,1 procenta a činil 2882 bytů.

Stavební úřady vydaly v květnu 8035 stavebních povolení, meziročně o 8,4 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 49,9 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostla o 33,1 procenta, uvedli statistici.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se pátý měsíc v roce meziročně zvýšil o 0,4 procenta, průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců podle statistiků meziročně vzrostla o 10,8 procenta.

Poptávku po stavebních pracích mohou podle analytiků srazit dražší hypotéky

Stavebnictví se po krátkém útlumu vrátilo v květnu podle ekonomů, které ČTK oslovila, k růstu. Částečně tak navázalo na pozitivní vývoj z počátku letošního roku. Poptávku po stavebních pracích mohou v dalším období srážet vyšší sazby hypotečních úvěrů. Negativně bude působit i nedostatek pracovních sil, vysoké ceny energií či pohonných hmot a také nedostatek materiálu a surovin.

"Reálný meziroční růst o 3,3 procenta jde stále částečně na vrub nízké srovnávací základny z předchozího roku," uvedl ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen.

V květnu letošního roku se dařilo jak inženýrskému stavitelství, jehož výkon je podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka stále vysoko nad úrovní předpandemického roku 2019, tak pozemní výstavbě.

Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella pro ČR, výrobce stavebního materiálu Ytong, řekl ČTK, že je stále patrný dostatek zakázek a silná poptávka od soukromníků i firem. Doplnil, že stavebních povolení i rozestavěných bytů a domů je více než v posledních letech. Překážkami v růstu odvětví podle něj ale bude nedostatek lidí, tlak na vyšší mzdy nebo vysoké ceny surovin. "Potvrzuje se tak, že návrat výkonnosti stavebního sektoru na předcovidové úrovně bude trvat několik let," uvedl.

Nguyen upozornil, že financování nového bydlení se od začátku roku prodražilo zhruba o 1,25 procentního bodu. "Vzhledem k přísnějším parametrům na hypoteční úvěry ze strany České národní banky a vyšším úrokovým sazbám nejspíše od začátku roku došlo také k tzv. předzásobení, a i proto bychom se mohli vlivem tohoto dočkat značného ochlazení poptávky," řekl. Navíc vysoká inflace se podle něj negativně odrazí v kupní síle domácností a dražší financování také odrazuje firmy od investic.

"Aktuální signály a rizika vyplývající ze stávající situace na Ukrajině i na domácím trhu, zejména s ohledem na veřejné investice, jsou významné a je důležité je nepodcenit," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Dodal, že udržení míry investic na přijatelné úrovni i do budoucna je nezbyté k tomu, aby odvětví dosahovalo nadále růstu.

Zahraniční obchod skončil v květnu schodkem 23,3 miliardy Kč

Zahraniční obchod skončil v květnu schodkem 23,3 miliardy Kč, to je meziročně o 26,4 miliardy Kč horší výsledek. Vliv na to měl především meziročně větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zahraniční obchod letos vykazuje schodek už čtvrtý měsíc v řadě, v kladných číslech byl jen v lednu.

Zahraniční obchod skončil v květnu schodkem 23,3 mld. Kč

"Solidní dvouciferný růst vývozu zboží nestačil k tomu, aby se květnová obchodní bilance vymanila z červených čísel. K zápornému výsledku přispěla zejména meziročně výrazně dražší fosilní paliva, na jejichž dovozu je Česká republika silně závislá," uvedl Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Vývoz meziročně vzrostl o 18,1 procenta na 390,3 miliardy Kč a dovoz o 26,3 procenta na 413,6 miliardy Kč. Letošní květen měl o jeden pracovní den více než loni. Meziměsíčně se po sezonním očištění zvýšil vývoz o 4,6 procenta a dovoz o 2,7 procenta.

Celkový výsledek zahraničního obchodování nepříznivě ovlivnil hlavně obchod s ropou a zemním plynem, který kvůli růstu cen na světových trzích a vyššímu dovezenému množství vykázal meziročně o 26,4 miliardy Kč větší schodek. O 5,1 miliardy Kč se prohloubil rovněž deficit obchodu se základními kovy a o 2,9 miliardy Kč obchod s rafinovanými ropnými produkty. Naopak příznivě se na celkovém výsledku projevil vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 9,9 miliardy Kč a elektřinou o 2,5 miliardy Kč.

V květnu se meziročně o 17,6 miliardy Kč zlepšila bilance zahraničního obchodu se státy EU, naopak deficit obchodu s mimounijními zeměmi se prohloubil o 43,5 miliardy Kč.

V lednu až květnu letošního roku vykázala podle ČSÚ obchodní bilance schodek 60,1 miliardy Kč, zatímco ve stejném období loňského roku 2021 skončila přebytkem 85 miliard Kč. Od začátku roku vzrostl meziročně vývoz o 7,9 procenta a dovoz o 17,6 procenta.

Analytici: Export si v květnu polepšil, zahraniční obchod zůstává ale ve schodku

Díky oživení výroby si v květnu polepšil český vývoz, bilance zahraničního obchodu se ale nevyvíjí pozitivně a schodek se prohlubuje. Zlepšení nelze kvůli vysokým cenám dovážených surovin očekávat, právě hodnoty dovozu budou nadále stlačovat obchodní bilanci do deficitu. Vyplývá to z reakcí ekonomů, které ČTK oslovila, na dnes zveřejněné výsledky zahraničního obchodu za květen. Zahraniční obchod letos vykazuje schodek už čtvrtý měsíc v řadě, v kladných číslech byl jen v lednu.

Vývoz meziročně podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu vzrostl o 18,1 procenta na 390,3 miliardy korun. "Odhady přitom indikovaly mnohem mírnější tempo do deseti procent," uvedl dnes analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. V meziměsíčním srovnání se hodnota vývozu po zohlednění kalendářních vlivů zvýšila o 4,6 procenta. Ekonom Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že tempo růstu vývozů po sezonním očištění má od března vzestupnou tendenci. Značí to podle něj, že se situace v dodavatelských řetězcích zlepšuje.

"Především se oživila výroba a tedy i export automobilů. V květnu se mírně uvolnil nedostatek čipů a dalších komponent, což automobilkám umožnilo navýšit výrobu," řekl ekonom společnosti Deloitte Václav Franče. Meziročně vyšších objemů dosáhl český export podle Vagenknechta i v těžbě, konkrétně uhlí nebo rudy.

Dovoz si proti květnu loňského roku polepšil o 26,3 procenta na 413,6 miliardy korun. Výrazněji, než analytici očekávali, byl ovlivněn importem energetických komodit, řekl dále Vagenknecht. V případě ropy a zemního plynu byl meziroční nárůst podle něj zhruba trojnásobný.

Celkově v pátém měsíci letošního roku skončil zahraniční obchod schodkem 23,3 miliardy korun, což byl meziročně o 26,4 miliardy horší výsledek. "Kumulativní roční schodek se v květnu prohloubil na více než 151 miliard z dubnových necelých 125 miliard korun. Je zřejmé, že tuzemský zahraniční obchod skončí letos s výrazným schodkem," dodal Vejmělek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 28°C

Celá předpověď