Český pavilon ocenil nejlepší inovaci, design a příspěvek k udržitelnosti

foto Tři týdny po ukončení EXPO 2020 ocenil generální komisař české účasti tři vystavovatele v kategoriích nejpřínosnější inovace, původní design, či nejudržitelnější exponát

Tři týdny po ukončení EXPO 2020 v Dubaji, na níž získala Česká republika za technologii S.A.W.E.R. se schopností samostatně vyrábět vodu ze vzduchu cenu organizátorů za nejlepší inovaci na celé Všeobecné světové výstavě, ocenil v Praze generální komisař České účasti tři vystavovatele v kategoriích nejpřínosnějí inovace, původní design, či nejudržitelnější exponát.

Fotogalerie

„Český pavilon nabízel návštěvníkům na dvě desítky stálých exponátů – od funkčních technologií přes interaktivní instalace po ryze umělecká díla,“ říká generální komisař Jiří František Potužník. “Všechny byly originální a působivé, takže jsem při výběru těch nejlepších požádal o pomoc poradní sbor, kde jsou uznávaní architekti i odborníci na výstavy,“ doplňuje.

Cenu za nejpřínosnější inovaci získala společnost Prusa Research, která v národním pavilonu představila svojí vizi výroby v budoucnosti – plně automatizovanou 3D tiskovou farmu. Prostřednictvím jednoduchého ovládacího panelu návštěvníci mohli navrhnout unikátní model sněhové vločky, který pak farma sama tiskla a přesouvala do výdejního prostoru. Lokální automatizovaná výroba je ekologicky udržitelná, klade minimální nároky na skladové prostory a logistiku a v neposlední řadě umožňuje individuální přístup ke každému zákazníkovi.

Cenu za původní design získala socha Vítězství robotů akademického sochaře Jaroslava Róny. Ten vytvořil dílo vážící šestnáct tun vytvořil s podporou Nadace PPF z jediného kusu žuly a vtiskl jí podobu hořce sarkastického podobenství – pomník vítězství techniky nad člověkem odkazuje na monumentální archeologické památky dávných civilizací a současně lidskou rasu varuje před sebezničením.

Nejvýznamnějším příspěvkem k tématu udržitelnosti, tedy tématu zóny, kde stál český pavilon, se stal první zcela rozložitelný filament pro 3D tisk na světě. Společnost Fillamentum pro jeho výrobu využívá bioplast z odpadního tuku a jinak nepoužitelný jemný pouštní písek. Z původní náplně je možné tisknout s pomocí robotického ramene rozměrné objekty: například zahradní bloky lze použít i v chráněných oblastech, protože se během let opět rozloží na písek.

Česká expozice nesla název Country for the Future. Vedle oceněné technologie S.A.W.E.R. zabodovala u odborné poroty na EXPO automatická fenotypizační jednotka We Speak Plantish společnosti PSI, která na základě reakcí rostlin na světelné a zvukové podněty dokáže nejen rozpoznat jejich okamžité potřeby, ale při dlouhodobější analýze získávaných dat i genovou výbavu a dispozice jednotlivých druhů. Dubajské EXPO skončilo 31. března 2022. Za půl roku navštívilo český pavilon na milion a tři sta tisíc lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď