Český export profituje z Erasmu

foto Studenti na přednášce, vysoká škola, univerzita, posluchárna - ilustrační foto.

Proexportně zaměřená česká ekonomika posílá přes 80 procent svých vývozů do zemí Evropské unie. Pro domácí byznys má proto velký význam pracovní síla, která se domluví cizími jazyky a dobře zná tamní zvyklosti a kulturu. Právě v tomto mu nezanedbatelně pomáhá naše členství v Evropské unii.

Zatímco před vstupem republiky do unie bylo studium v zahraničí výsadou majetných rodin, po něm získaly tuto možnost stovky tisíc studentů. Možnost absolvovat pár měsíců na škole nebo ve firmě v jiné zemi využívá od našeho rok od roku stále více lidí. Zatímco například ve školním roce 2007–08 vyjelo 5587 českých studentů, v roce 2013–14 to bylo 7510 a v roce 2015–16 už 8104. Celkem vyrazilo do zahraničí programem Erasmus, který podporuje zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě, kolem 300 tisíc Čechů a Češek.

Podle Evropské komise mají ti, kteří studovali v zahraničí, o 42 procenta větší šance najít zaměstnání než ti, kteří tuto možnost neměli. „Nejde zdaleka pouze o to, že se mladí lidé naučí cizí jazyk. Ta škála přínosů je mnohem bohatší. Osamostatní se v novém prostředí, poznají novou kulturu a jiný pohled na svět a udělají si kontakty a přátele v zahraničí. To všechno přispívá k tomu, že lépe hledají zaměstnání, a profitují z toho i jejich zaměstnavatelé," říká Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR.

Čeští studenti nejraději jezdí do Německa, Španělska a Francie. Obliba Německa do jisté míry kopíruje význam této země pro české podniky – celá třetina našeho exportu míří právě tam.

Česko je navíc populární destinací pro studenty z jiných zemí Evropské unie pravidelně se umísťuje mezi pomyslnými TOP 10. Nejraději sem jezdí studenti ze Španělska, Francie, Německa a Polska.

Do Česka také jezdí o něco více studentů, než kolik jich vyjíždí. Například v akademickém roce 2016–2017 jich sem přijelo na studijní pobyt 10.532, vyjelo "jen" 7891 Čechů. Jelikož zahraničí studenti v Česku žijí a konzumují, dá se rovněž říct, že Erasmus přináší Česku také peníze na spotřebě a na daních.

Erasmus nepodporuje jen studenty, nýbrž také pedagogy a učňovské praxe. Získat umístění na praxi v podnicích v zahraničí se podaří asi třetině uchazečů.

Erasmus běží už 30 let a za tu dobu s ním vyjelo do světa na zkušenou přes devět milionů lidí. Vzniklo zároveň nemálo vztahů: Evropská komise oficiálně odhaduje, že se z nich narodil milion miminek. Ty pravděpodobně vyrůstají bilingválně a automaticky pojímají více kultur.

Zajímavé také je, že s Erasmem vyjelo více žen než mužů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď